| anonim_4396 a întrebat:

Nu s-ar putea combate temporar încălzirea globală prin aruncarea câtorva bombe nucleare în zone atent selectate?
Am înțeles că un război nuclear ar putea răci Terra cu câteva grade.
Acum întrebarea este: nu s-ar putea obține același efect, într-un mod controlat?
Cred că răcirea cu un grad sau 2 ar constitui o soluție ingenioasă. Este posibilă fără să moară oameni?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 9 ore | XerxesÎmpărat a întrebat:
Nu s-ar putea combate temporar încălzirea globală prin aruncarea câtorva bombe nucleare"

dude, cand te-ai nascut?!?
IERI?!?

statia spatiala internationala are 450 de tone, au fost zeci, daca nu sute de "ridicari" de la sol in spatiu ca sa acopere cantitatea aia, DAAAAAAAR a existat "proiectul Orion" care avea potentialul sa ridice in spatiu la O SINGURA LANSARE 1000 de tone (nooo SHIT) dar a fost interzis cu spume
de ce?
pentru ca exista o lege internationala pe care nici macar koria di nord nu a incalcat-o care spune ca
e interzisa cu DESAVARSIRE detonarea oricarei bombe atomice la nivelul solului (evident in caz de razboi nuclear pe toti o sa ii doara in pix)
iar Orion Project era de fapt o serie de explozii nucleare mici si controlate in coada unei rachete

"Am înțeles că un război nuclear ar putea răci Terra cu câteva grade."

cateva zeci de grade, se teoretizeaza ca ar genera o iarna nucleara care ar tine cativa ani buni in care nu ar mai ajunge lumina solara la nivelul solului

cum se poate raci pamantul... controlat?
cu pilitura de fier, NOOOOOOOOOOOOOOOOOOO SHlT!
dai la pila, si ce cade jos raceste tera
HA?!?
am citit un articol, daca ai putea arunca pilitura de fier pe cateva mii de km patrati de ocean, plancton-ul (algele) vor produce atat de mult oxigen ca am avea o noua iceage si s-ar reface stratul de ozon

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu, detonarea unor bombe nucleare, nu ar avea nici un fel de efect. Dar, ar duce omenirea în epoca de piatră, datorită haosului care s-ar instala și poluării care s-ar resimți milenii de atuncea.
Natura se va regla singură.
Există acest bau-bau cu încălzirea globală.
Dar, omenirea a mai trecut prin perioade de glaciare, perioade de încălzire excesivă.
Dar, erau fenomene naturale, oamenii nu aveau cunoștințele de acum și nu prea știau ce se întâmplă.
Există documente istorice, există probe geologice care demonstrează aceste fenomene naturale.
Doar că în prezent sunt accelerate de activitatea industrială a omului, defrișările masive de pe întreg globul și creșterii numărului populației.
Gândiți-vă că până în secolul XIX nu existau nici un miliard de oameni, dar în 200 de ani am ajuns de peste 6-7 ori ca număr față de acel miliard.
Așa cum fauna, flora a avut parte de extincție, așa și cu omenirea.
Priviți ultima pandemie sanitară și gândiți-vă câți oameni mureau în pandemiile din trecutul omenirii.
Timpul le va rezolva pe toate.

| mgtow a răspuns:

Facilitand masini la pret decent pe curent cu interdictie de a folosi benzina si motorina - reciclarea deseurilor evitarea razboaielor dupa se vad rezultatele

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incalzirea globala are ca efect negativ distrugerea florei, si faunei salbatice. Detonarea de nucleare ar accelera acest proces.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Am impersia ca tu nu realizei ce vorbesti, fiind in totala necunostinta de cauza.
Acum 35 de ani a fost un accident nuclear mic, la Cernobil care a afectat tot estul Europei. Dupa 25 de ani au aparut boli autoimune si cancere, oamenii mor pe capete, asta a facut explozia nucleara, ucigand sistemul imunitar al omului!
Tu vrei "cateva bombe", asta inseamna sa ne ucida pe toti, nu?

| Vântulalb a răspuns:

Incalzirea globala poate fi incetinita daca folosim mai putine masini, mai putina tehnologie furnizoare de caldura (un exemplu banal, mixerul din bucatarie), mai putine razboaie si artificii, etc.
Ce vrei tu, s-ar putea sa aiba efectul exact invers. Ca e doar o presupunere, nimic verificat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Poate dacă ar fi detonate în zone ne locuite și ar fi compuse din izotopi cu perioadă de înjumătățire foarte mică, ar merge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Păi să distrugem centralele pe carbon și să le înlocuim cu centrale nucleare CANDU, cum avem și noi. Sunt foarte sigure și poluează de vreo șaizeci de ori mai puțin.
De asemenea, se lucrează la un proiect în care sunt implicate multe state mari pentru a construi un reactor cu fuziune, nepericulos și care poate da mult mai multă energie decât o fac reactoarele actuale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si explozia de la Cernobil a fost detonata la mii de km departare de Europa, in zona nelocuita, numai ca norul radioactiv a ajuns pana in Germania, calatorind din Rusia si s-a tot dus si intors, fiindca deasupra Romaniei a stat 3 saptamani si a radiat tot: oameni, plante, pamant, culturi de fructe si legume, animale samd.
O parte de prin Bucuresti au primit pastile cu iod, dar marea majoritate nici nu au stiu de aceasta radioactivitate.

Răspuns utilizator avertizat