| missphantomim97 a întrebat:

"Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda." si "Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat" sunt doua dintre cele 11 reguli ale pamantului din biblia satanista(si dupa mine astea ar trebui sa fie reguli de viata pentru toata lumea). nu sunt satanista dar de curiozitate am conspectat zilele astea biblia si unele site-uri intinate pentru asa ceva; totusi ce am citit m-a surprins(placut) intr-o oarecare masura.

acum, intrebarea este: voi ce credeti despre acest cult si mai mult decat orice despre cele doua reguli de mai sus?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Eu unul am ramas profund surpins in momentul cand mi-am dat seama ca de fapt religiile sunt procese de manipulare a omenirii atat din punct de vedere emotional, cat si din punct de vedere financiar! Si la urma urmei aceasta banalitate "divina" tinde din ce in ce mai mult spre politica avand in vedere si faptul ca "divinitatea" lui Iisus s-a hotarat in urma unui vot sustinut la congresul de la Niceea! Si prin urmare sustin ca asa cum nu exista Dumnezeu (care pana la urma exprima un nume propriu si nu "divinitatea" de care tot incearca crestinismul sa o mentina la cel mai inalt nivel), nu exista nici Diavolul. Asa cum "Raiul" si totodata "Iadul" le gasim pe pamant precum ne spune si o invatatura zen ("Un samurai furios a dat buzna peste un intelept zen aflat in meditatie, caruia i-a ordonat, pe un ton amenintator, sa-i explice pe loc ce este iadul si paradisul. Inteleptul l-a respins dispretuitor: "Eu nu-mi pierd vremea cu un necioplit!" Orgolios, samuraiul si-a scos sabia si-a urlat: "Pentru aceasta neobrazare vei plati pe loc cu viata!" Intorcandu-se spre el, inteleptul a zis calm si rar: "Acesta… este… iadul!" Iluminat brusc, samuraiul a intepenit cu sabia ridicata, a bagat-o usor in teaca, si-a cerut scuze, a facut o plecaciune, a multumit si a dat sa plece. "Si… acesta… este… Paradisul!" a continuat la fel de calm filozoful.")ele nu pot exista ca fiinte, locuri, entitati, dimensiuni sau cum le place unora sa le numeasca!

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Truismele astea sunt vechi, asa ca o alta "Alba ca zapada" si asa-zis "Biblia satanista", un cocar pe varza.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"Doamne da-le intelepciune nebunilor, si nu lua in seama ratacirile lor, ca sunt slabi in credinta si putere, iar vrajmasul ii stapaneste, facandui sa se creada intelepti, in spiritul intelepciunii acestei lumi care este nebunie in fata ta. iarta-i ca nu stiu ce fac."

"Da doamne cat mai multi prosti pe la biserica" vb lu' Mormomete, (dar nu-i lasa sa uite donatiile acasa)
"da-le intelepciune nebunilor"
De cand au nebunii nevoie de intelepciune? Iti dau exemple de nebuni, schizofrenici, parafrenici, paranoici, clinic bolnavi psihic care au revolutionat lumea, care au fost laureati la premiul Nobel, care au avut si au capacitati mentale cu mult peste medie, daca vrei. Definiti-va termenii...
Tara lui nimanui in care cei care cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, au pretentia sa fie luati in seriosi...
Bafta in neratacirea voastra.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"Nu inteleg de ce am fost atacata mai sus pentru simplu fapt ca am pus aceasta intrebare. nu am precizat nicaieri in intrebare ca as fi satanista sau ca am de gand sa fiu; din contra cred in Dumnezeu desi NU 100% in biserica. oricum nu inteleg de ce v-ati mai facut cont pe TPU daca tot ceea ce stiti este sa dati raspunsuri tampite si sa va bateti joc. daca fi se pare ca o intrebare e tampita nu raspundeti."

Ai fost atacata pentru ca asa e romanul crestin, te judeca inainte sa citeasca sau sa inteleaga 5% din ce scrii, desi tot ei urla "nu judeca pentru a nu fi judecat". Asta e... daca indraznesti sa gandesti si dincolo de biblie s-au doctrina crestina, risti totusi sa intrii in taramul ratiunii, logicii si a firescului iar noi nu am vrea asta! (deh, trebuie sa mance ceva si liderii de cult).

Oricum un adevar fundamental este ca toti cei ce poseda capacitati cognitive superioare indoctrinatilor, de fapt nu sunt mai destepti/inteligenti/capabili, sunt de fapt doar amagiti de Satana care le da doar (falsa) impresie ca sunt mai "luminati" intelegi?

Concluzia nr. 1: Ca sa fi un bun crestin, cerinta principala e sa fi prost ca lemnu' (logic nu?) si sa nu pui intrebari.
Concluzia nr. 2: Ai un IQ ridicat? rezolvi ecuatii diferentiale si integrale in timp record? citesti peste 200 de carti pe an? esti/ai fost olimpic/a? Astea-s aiureli dom'le, esti de fapt retard/a de-ti curge scuipatul din gura, atata tot ca il ai pe satana in tine care-ti baga idei aiurite in cap.

| DorelSudoru a răspuns:

Am citit si eu toata biblia satanista dar totusi poruncile si regulile sataniste sunt ceea ce fac oameni in ziua de azi laughinglaughing deci n-am ce sa zic

| hominid dreak a răspuns:

Regulile de mai sus sunt carlige cu care atrag fraieri.

| GyeBaek a răspuns:

Sunt reguli care te indeparteaza de Dumnezeu.

| GyeBaek a răspuns:

Pai totusi plasa Diavolului e frumoasa dar peric
uloasa.

| bloodlover66 a răspuns:

Sunt placut surprinsa ca cineva chiar lauda acele reguli. Ei bine nu sunt satanista am probleme cu parinti legat de acest subiect cei ce ma impiedica practicarea. Acum legat de regulile prezentate de tine trebuie sa iti spun ca ar trebui sa fie niste reguli fundamentale. Regulile sataniste sunt interesante si merita studiate. Dar pune regulile sataniste in comparatie cu cele bisericesti si ai sa obseri un lucru, acestea difera destul de mult cele bisericesti iti impun abstineta credinta in dumnezeu si asa mai departe. Pe cand cele sataniste sunt o reflectie a adevarului. Sa luam ca ex regula cu necazurile. Intradevar nu te plangi oricui mai ales daca persoana nu vrea sa te asculte si sa te inteleaga asta ar fi o nesimtire. Sunt de parere ca cele 2 reguli mentionate de tine ar trebui urmate de mai multe persoane. Nu vad de ce ar trebui sa exclamezi ca aceste reguli de indeparteaza de dumnezeu, de fapt aceste reguli de indeparteaza de manipulare biserici! Trebuie sa mentionez ca aceste reguli apartin satanismului modern(acesta nu implica adorare lu satan ci doar realitate, i s-a dat acest nume pentru ca este opusul bierici) care este diferit de cel classic( satanisuml clasic intr-adevar implica venerarea lui satan). Mi-a placut aceasta intrebare, felicitari pentru ea!

| missphantomim97 explică:

Nu era vorba despre ce sunt ele, ci despre ce reprezinta si despre ce ar insemna sa fie folosite in general de toata lumea

| missphantomim97 explică:

Nu inteleg de ce am fost atacata mai sus pentru simplu fapt ca am pus aceasta intrebare. nu am precizat nicaieri in intrebare ca as fi satanista sau ca am de gand sa fiu; din contra cred in Dumnezeu desi NU 100% in biserica. oricum nu inteleg de ce v-ati mai facut cont pe TPU daca tot ceea ce stiti este sa dati raspunsuri tampite si sa va bateti joc. daca fi se pare ca o intrebare e tampita nu raspundeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regulile sunt vine pentru oricine, dar... eu cred in D-zeu asa ca nu o sa le iau in seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Succes in drumul ales.plin cu bune intentii si placeri. avea dreptate Mantuitorul Iisus; Stramta este calea spre rai, si putini apuca pe ea.larga si usoara este calea spre iad.si aproape toti o aleg. dar la capat, primii vor gasi pace si odihna sufleteasca, iar ceilalti plansul si scrasnirea dintilor.intrebati de ce sa vaieta, li se va spune; ai spus ca unde merge toata lumea vei merge si tu.esti acolo la un loc cu toata lumea.de ce te vaieti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai auzit pana acum de biblia satanista. "Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda." -mi se pare perfect normal. De ce i-ai spune cuiva ce ai, daca el nu ar fi interesat sa asculte? Nu poti plictisi pe cineva cu chestii personale. "Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat" -aici sunt de acord doar pe jumatate. Le dau prietenilor sfaturi, chiar daca nu imi sunt cerute. Restul persoanelor, doar daca mi se cere. De acest cult nu prea am multe de spus. Nu ii judec pe cei care cred in el, dar nici pe cei care nu cred. Sunt undeva la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne da-le intelepciune nebunilor, si nu lua in seama ratacirile lor, ca sunt slabi in credinta si putere, iar vrajmasul ii stapaneste, facandui sa se creada intelepti, in spiritul intelepciunii acestei lumi care este nebunie in fata ta. iarta-i ca nu stiu ce fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanismul este o porcarie pentru oamenii slabi care cred ca se vor cultiva prin asa ceva. Totusi, sa nu ocolim intrebarea:
1. Pornim de la contrariu: te apuci si spui necazurile tale tuturor, netinand cont ca unii au cu adevarat probleme grele. Ajungi sa fii nesimtit, deranjezi lumea si incetul cu incetul devi insensibil. Frumos, nu? Bun, asta a fost o ducere la extrem, luam cazul concret: daca ajungi sa tii cont de parerile tuturor si sa te destainui lor, ar insemna sa iti pierzi din demnitate, sa devi o persoana slaba. Este posibil asa ceva in ziua de astazi?!
2. -esti rusinos;
- ai tupeu dar persoanele din cauza sunt peste tine, ceea ce te face inferior lor;
-iti cere cineva o opinie, dar din teama de a nu sfatui gresit, te abtii.
Toata treaba asta tine de cat de comunicativ estiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drumul spre iad e pavat cu bune intentii si nu numai, tine minte asta. Zicea Domnul nostru Iisus Hristos in evanghelia de la Ioan cap. 5, ver. 43: Eu am venit in numele Tatalui Meu, si voi nu ma primiti; daca va veni un altul in numele sau, pe acela il veti primi. Decat sa fugim de durere si necaz in lumea aceasta si in cealalta sa ne chinuim in veci, mai bine sa rabdam cu Hristos Dumnezeu si in lumea cealalta sa ne bucuram cu bucurie fara de lacrima asa cum ne-a promis Dumnezeu (Apocalipsa, cap. 21, ver. 4).