| sabin89 a întrebat:

Numai omul este constient de sine (constient ca exista)?

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Aici o cam dam in SF-uri dar fie...

well da daca vrei sa gandesti asa este un computer organic dar gandeste-te ca ideea de ""Computer"" este una metaforica, creierul uman este guvernat de instincte primare si reflexe autonome si daca gandesti in termenii unui computer se auto programeaza in functie de imprejurimile sale i.e. societate, necesitati etc. interactionand cu altii si cu mediul, guvernat de instincte si reflexe, dar nu poti crea un cip/CPU/computer artificial cu instincte fara sa le programezi

daca vorbim de a crea un coputer organic care sa simuleze creierul uman prgramabil aici nu mai vorbim de a creea un aparat aici vorbim de a creea o fiinta vie si de a ii controla minte cu forta ceea ce e inuman si mai mult de atat, gandeste-te ce ai fii instare sa faci cuiva care incearca sa iti controleaza mintea?

32 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns (pentru Marcian):

Constiinta nu e nici gandire, nici inteligenta, nici o anumita preocupare, nici emotie, nici o anumita activitate. E peste toate astea. E un fel de "a-si da seama" foarte special. Oamenii nu mai au capacitatea asta dezvoltata. Ei confunda gandirea cu constiinta, dar nu e tot una. A gandi este un proces mecanic al mintii. Il poti face constient sau inconstient. Il faci constient cand iti dai seama de el. De cate ori iti dai seama ca gandesti? (nu de cate ori ITI AMINTESTI ca gandesti, ci, de cate ori ITI DAI SEAMA). Asta nu se poate face decat la momentul prezent. Spre exemplu acum, ori esti constient de gandurile tale (si le observi) ori gandesti fara sa-ti dai seama, ca o simpla reactie mecanica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Doar pe om îl chinuie gândul asta.