| sabin89 a întrebat:

Numai omul este constient de sine (constient ca exista)?

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Aici o cam dam in SF-uri dar fie...

well da daca vrei sa gandesti asa este un computer organic dar gandeste-te ca ideea de ""Computer"" este una metaforica, creierul uman este guvernat de instincte primare si reflexe autonome si daca gandesti in termenii unui computer se auto programeaza in functie de imprejurimile sale i.e. societate, necesitati etc. interactionand cu altii si cu mediul, guvernat de instincte si reflexe, dar nu poti crea un cip/CPU/computer artificial cu instincte fara sa le programezi

daca vorbim de a crea un coputer organic care sa simuleze creierul uman prgramabil aici nu mai vorbim de a creea un aparat aici vorbim de a creea o fiinta vie si de a ii controla minte cu forta ceea ce e inuman si mai mult de atat, gandeste-te ce ai fii instare sa faci cuiva care incearca sa iti controleaza mintea?

32 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Da. Ma indoiesc de faptul ca pe un delfin, desi inteligent, il intereseaza problemele existentiale.

| reihiuke a răspuns (pentru Marcian):

Constiinta nu e nici gandire, nici inteligenta, nici o anumita preocupare, nici emotie, nici o anumita activitate. E peste toate astea. E un fel de "a-si da seama" foarte special. Oamenii nu mai au capacitatea asta dezvoltata. Ei confunda gandirea cu constiinta, dar nu e tot una. A gandi este un proces mecanic al mintii. Il poti face constient sau inconstient. Il faci constient cand iti dai seama de el. De cate ori iti dai seama ca gandesti? (nu de cate ori ITI AMINTESTI ca gandesti, ci, de cate ori ITI DAI SEAMA). Asta nu se poate face decat la momentul prezent. Spre exemplu acum, ori esti constient de gandurile tale (si le observi) ori gandesti fara sa-ti dai seama, ca o simpla reactie mecanica.

| sabin89 explică:

Credeti ca in viitor va ajunge si computerul la performanta de a fi constient de sine?

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Fiecare vietate e constienta intr-o anumita masura.

Am prins dintr-un documentar (nu era documentar, dar nu stiu cum sa-i zic) o parte interesanta in care aratau un delfin care stia ca in oglinda se afla propria lui imagine. Parca i-au facut o injecie sau l-au vopsit (nu mai tin bine minte), iar el s-a dus la oglinda sa vada.

In legatura cu restul animalelor, daca nu ar avea constiinta de sine cum s-ar scarpina, cum ar stii ca "ii mananca" pe ei (ce exemplu am gasit si eu, dar asta mi-a venit in cap).

Noi ne aratam constiinta de sine unul altuia intre noi insinte si intre noi si restul celor din specia noastra, poate si animalele fac la fel.

Nu trebuie sa ne credem diferiti de animale, ele sunt mai umane ca noi uneori sau cel putin mai umane ca unele specimene din specia naostra.

Pe scurt: Da si nimalele au constiinta de sine, intr-o oarecare masura.

| sabin89 explică (pentru ZambetulNebuniei):

Conştiinţă de sine? sau conştienţă de sine? Oare ce parere are April?

| reihiuke a răspuns:

Omul nu este constient de sine. Si nici constient ca exista. Poti citi chiar aceasta fraza si sa nu poti fi constient ca existi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu zici man ca intrebarea e pentru April? pentru asta exista mesagerie TPU

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Da, bine zis.Multumesc pentru observatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

de obicei nu citesc raspunsurile celorlalti dar am vazut ca ai diferite replay-uri ai na, uite mai nenicule ce face respectivul, eu imi intreb motanul despre intrebare pusa de el iar el tipa dupa frumoasa moldoveanca laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Doar pe om îl chinuie gândul asta.

| zahy a răspuns:

Si animalele stiu, si poate animalele stiu cum au ajuns pe pamant. Tu sti ca existi dar nu sti cu a ajuns omu asa ca esti constient partial.

| sabin89 explică (pentru zahy):

Zici ca poate animalele stiu cum au ajuns pe pamant? Pai nici noi nu prea stim. Emitem tot felul de ipoteze: ba ca ne-au adus extraterestrii, ba ca am inceput din supa organica, ba ca suntem fiii Evei. Sa stie oare pisica mea adevarul si eu sa nu stiu?

| zahy a răspuns (pentru sabin89):

Pai animalele simt inainte cutremurul, presimpt dezastre. Asa ca poate stiu si adevaru despre noi oameni. Asa cum un caine simte omu care e bun omu care ii vrea rau. Poate stiu exact si cum am ajuns noi pe pamant tongue happy. acum sincer animalele gandesc mai bine ca noi. Diferenta e ca sunt patrupede, Au simpturile mult mai dezvoltate, Animalele sunt capabile sa intelega omul cand vorbeste, Noi oameni nu suntem capabil sa intelegem cainele, trebuie sa ne arate sa putem deduce ceea ce vor.

| zahy a răspuns (pentru zahy):

P.S. inca o dovada ca animalele sunt mai inteligente, dar nu lea ajuta forma. Nu cred ca ai auzit vreodata ca un animal sa se sinucida. Uita-te la documentare despre "Ciori" sa vezi cat de inteligente sunt. Noi inloc sa investim bani pentru a inventa "X Y " metode de supravetuire indelungata, investim bani in internet si tehnologie daunatoare. Inainte mergeai la posta sa pui un plic acum dai mail adica acum stai pe canapea mananci si trimiti msg inainte mergeai la posta adica faceai exercitiu, Daia scade si media de viata

| reihiuke a răspuns (pentru zahy):

Inteligenta nu are legatura cu constiinta.

| richarddawkins a răspuns:

Cred ca da

| angelicsin a răspuns:

Daca prin constiinta sau un simt de sine intelegem a se recunoaste pe sine intr-o situatie i.e. cand cineva cunoscut iti striga numele atunci putem spune ca in acest sens si cainele sau pisica careia ii dai un nume si raspunde la acel nume este contienta de sine pentru ca se recunoaste pe sine cand este strigat/a pe nume. dar cumva as zice ca, constiinta de sine este mai mult o notiune mai abstracta pentru ca in spatele a multor lucruri care le-ai putea considera ca fiind dovada de sine se ascund instincte primitive care sa spunem sumt adesea duse la un nivel extrem de coplexitate de cate creier dar si de catre societate in comparatie cu alte mamifere si daca te uiti atent la animalele salbatice in mod special cele care convietuesc in unitati/grupuri "sociale". i.e leii, lupii, delfinii etc... o sa vezi caracteristici sociale si instincte pe care si noi levem si care ne definesc. so intr-un final poate ca da poate ca nu

personal ma consider constient de sine, si consider ca si motanul meu este constient de sinea sa

| sabin89 explică (pentru angelicsin):

Ce se poate spune despre computerele ultra-performante?

| angelicsin a răspuns (pentru sabin89):

Ca, costa mult si daca nu ai la ce sa ilfolosesti nu investii in el laughing. cat sa devina constient de sine cum ai mentionat mai sus este o oare care idee ""romantica"" in asta dar sicer cred ca e cu cateva mii de ani prea devreme daca si atunci. pentru ca intr-un final tot programabil si inflexibil este nu poate avea idei proprii decat programabile de catre om deci unde POATE va ajunge sa SIMULEZE un sens de sine, initiativa si personalitate, toate sunt saus a zic vor fii prin prizma unui algoridm prdefinit si inflexibil, indiferet de puytere4 sau programare un coputer stie decat doua lucruri anume 0 (ZERO si 1 (UNU)

| sabin89 explică (pentru angelicsin):

Pai si creierul uman se spune ca este un computer, numai ca mai performant.

| sabin89 explică (pentru angelicsin):

Pai instinctele astea primare si reflexele autonome de unde au venit? cum de s-au instalat acolo? A, am uitat: de-a lungul a milioane de ani...Hai ca glumesc acum. Consider ca putem pune punct. Discutia am putea sa o lungim pana la anul, ceea ce nu e cazul. Multumesc pentru comentarii. In unele privinte nu sunt de acord, dar mi-a placut eruditia ta.

| angelicsin a răspuns (pentru sabin89):

Da banuesc ca e cazul sa incheem laughing. well fiecare cu ale lui mane happy

| angelicsin a răspuns (pentru sabin89):

Aici o cam dam in SF-uri dar fie...

well da daca vrei sa gandesti asa este un computer organic dar gandeste-te ca ideea de ""Computer"" este una metaforica, creierul uman este guvernat de instincte primare si reflexe autonome si daca gandesti in termenii unui computer se auto programeaza in functie de imprejurimile sale i.e. societate, necesitati etc. interactionand cu altii si cu mediul, guvernat de instincte si reflexe, dar nu poti crea un cip/CPU/computer artificial cu instincte fara sa le programezi

daca vorbim de a crea un coputer organic care sa simuleze creierul uman prgramabil aici nu mai vorbim de a creea un aparat aici vorbim de a creea o fiinta vie si de a ii controla minte cu forta ceea ce e inuman si mai mult de atat, gandeste-te ce ai fii instare sa faci cuiva care incearca sa iti controleaza mintea?

| Laugh25 a răspuns:

Poate ca e constient ca existatongue
Dar sa fim seriosi..omul se gandeste la asta?
Neah, omului nu'i pasa atata timp cat are bani/bautura/tigari/droguritongue
Nimanui nu'i pasa!

| sabin89 explică (pentru Laugh25):

Tu ai bani, bautura, tigari si droguri?

| Laugh25 a răspuns (pentru sabin89):

Nu ai inteles?happy
Pe scurt 85% oamenii de pe tera nu la pasa de asa ceva... exclusi cei care analizeaza toate astea
Dar altii nu sunt constienti ca exista, de ce le-a oferit d-zeu
Ti-am dat un exemplu...la ce se gandesc oamenii
Nu te uiti la televizor?
Nu vezi ca o tona de oamenii se sinciud aiurea?
Uite-te si tu in jurul tau, ce vezi?

| reihiuke a răspuns (pentru Laugh25):

Daca nici macar nu se gandeste, nu are cum sa fie constient.

| reihiuke a răspuns (pentru Laugh25):

Pe scurt 85% oamenii de pe tera nu la pasa de asa ceva... exclusi cei care analizeaza toate astea

Poti chiar sa te gandesti la asta si sa nu fii constient ca existi.

| tafli a răspuns:

Da, fiindca doar omul e capabil sa refuze viata, ontosul!

| sabin89 explică (pentru tafli):

Ce e aia "ontosul", coane Fanica?

| tafli a răspuns (pentru sabin89):

Ontos= existenta (gr.)