| me1oo a întrebat:

Care sunt etapele de formare a eului constient de sine?

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

happy Frumoasa intrebare. Daca te referi la Ego, adica Sinele fals, care nu e constient, etapele de formare, in opinia mea, sunt copilaria si adolescenta. Daca te referi la Sinele Superior care devine constient de Sine prin tine, omul, atunci trebuie sa-ti spun ca nu exista etape si a crede ca exista etape este un siretlic al Sinelui fals(ego-ului) care incearca sa perpetueze acest obiectiv in viitor ca pe ceva ce trebuie obtinut si cu care el sa-si intareasca sentimentul de identitate. Ego-ul are nevoie de viitor ca sa isi intareasca sentimentul de identitate. Lui ii este frica de moarte asa ca el incearca sa se identifice cu posesiuni materiale, spirituale etc. Sinele Superior nu devine constient de Sine in etape ci intr-o clipa, pe moment. O sa-ti scriu un citat de Eckhart Tolle :
""Nu puteţi face nimic în privinţa trezirii. Orice veţi face, va fi produsul egoului care încearcă să-şi adauge trezirea sau iluminarea ca cea mai valoroasă posesiune, el devenind prin urmare mai mare şi mai important. În loc să vă treziţi, adăugaţi minţii voastre conceptul de trezire sau imaginea mentală a felului în care este o persoană trezită sau iluminată, apoi încercaţi să trăiţi conform imaginii respective. A trăi conform unei imagini pe care o aveţi despre voi înşivă sau pe care o au alţii despre voi înseamnă a trăi nesincer — un alt rol inconştient pe care îl joacă egoul.""

1 răspuns:
| cosmin2344 a răspuns:

Am impresia k la un moment dat toti ne consideram unica realitate in lume,ce ne face sa gandim asta? sunt stafulgerari undeva in mintea noastra ce face sa intelegem pentru o clipita macar,cat de insemnatati suntem fata de tot ceea ce ne inconjoara,tot absolut tot.e vorba de increderea innascuta in noi insine,incearca sa cuprinzi intrega lume cu mintea,inalta-te deasupra lor, priveste, asculta si vei intelege