| Theo94 a întrebat:

Occidentul este in declin? Daca da, este normal sa fie asa?
De-a lungul istoriei multe imperii au cazut.

10 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ceva mai rau de atat, chiar mult mai rau
TOATE civilizatiile care s-au ridicat, au cazut mai devreme sau mai tarziu
cat despre occident, problema principala e demografia, care e mult mai scazuta in tarile bogate fata de tarile sarace

| StrongHeart a răspuns:

Eu cred ca, China va lua locul statelor unite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal ca orice civilizatie ajunsa la apogeu sa cada, e un fapt cunoscut, asa si?

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

De unde sti tu ca acum este apogeul, poate ca putea mult mai mult.

| armiaso a răspuns (pentru Theo94):

Nu intru in alte detalii, nu e un forum de genul, poti incepe sa te documentezi despre demografie.

| Teffan a răspuns:

Te referi la teoria ciclicitatii istoriei, avansata de catre Oswald Spengler in "Declinul Occidentului".

(Si Neagu Djuvara si-a scris teza de doctorat,"Civilizatii si tipare istorice", o lucrare pe aceeasi tema.)

Fiecare civilizatie are o durata de viata determinata, ca apoi sa intre in disolutie.
SUA este o tara economico-imperialista, actuala mare putere a lumii.Nu vad de ce civilizatia occidentala sa nu se descompuna, avand in vedere dinamica societatii, contextul istoric in care ridicarea unei mari puteri inseamna moartea actualei puteri.Lupta pentru hegemonie este de cand lumea, iar civilizatia occidentala, bazandu-se in principal pe crestinism, a avut pana acum o conceptie liniara asupra istoriei, influentata de doctrina biblica, care exclude ciclul(pagan de altfel). Cred ca putem cadea de acord ca si aici, crestinismul este total imbecil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Occidentul nu este un imperiu unitar, este o zonă culturală.
Declinul ar trebui motivat cu o involuție care nu se vede nicăieri.

| mgtow a răspuns:

Toti imigrantii au plecat in occident si patronii sau damblagit batandusi joc de ei asa ca da, occidentul e fùtut. Scandinavia se tine bine

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Occidentul nu este imperiu. Tocmai de aia nu poate avea soarta imperiilor. Ce aveti in creierul ala, paie?

| Theo94 explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Nu am spus ca este imperiu, desi sua este un imperiu modern (parte a occidentului), greseala mea este ca m-am referit doar la imperii (prima chestie ce mi-a venit in minte pe moment), dar sunt tari, state care au disparut.