| AvalohAlyn a întrebat:

Petre Tutea sau Emil Cioran? De ce? Sau amandoi?

36 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ca bine zici, C. Noica da, Tutea e un "filozof" fara filozofie, locul lui e intre babele nespalate pe picioare si sf. Petre, un pierde vara care nu a scris nimic, macar ca avea talent oratoric. Bine dupa revolutie toata lumea o ardea cu Tutea ca pe el il pomenea astia pe la televiziuni, dar asta in contextul ca a fost la bulău băgat de comunisti nu ca era mare filozof.

| 7DVision a răspuns:

Omul poate invata despre viata din experienta celor doi, dar nu poate generaliza. Fiecare cu viata lui!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt valori laice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petre Tutea despre atei si George Carlin despre religii.Cioran ce cauta aici?
Sa te trezesti intr-o dimineata, fiind Hitler si sa fii comparat cu Raymusic, al dracului cosmar! As mai deschide un lagar chiar in Bucuresti.Cam asta a patit si Cioran.Sa te duci la Paris sa vezi daca nu s-a rasucit in mormant, sau l-a sculat pe Brancusi sa-i povesteasca patania.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te trezesti intr-o dimineata, fiind Hitler si sa fii comparat cu Raymusic, al dracului cosmar!" rolling on the floor

| BeyondTheMusic a răspuns:

Amândoi! După cum spune domnul harciog. "Nu poţi renunţa la două valori"! Asta-i clar.