| AvalohAlyn a întrebat:

Petre Tutea sau Emil Cioran? De ce? Sau amandoi?

36 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Hai gata, eu am vrut sa fie o intrebare in care sa se vorbeasca de filosofie.Chiar asa merita Cioran si Tutea, sa vorbiti despre ciolane si fetite, baieti? S-ar rasuci in mormant saraciisad

| AvalohAlyn explică:

Profesoara de istorie a zis ca cei mai mari filosofi ai Romaniei au fost Cioran si Petre Tutea.Acum nu stiu daca era beata.=)

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bre,eu îl scot pe Țuțea din listă, și îl bag pe C.Noica.

| AvalohAlyn explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Apropo,recomanda-mi si mie niste carti bune de filosofie pe privat sau aici daca vrei.Am citit dar nu destule, cred eu.Mc mult

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Uite,cea mai bună sursă a mea de cărți filosofice -
http://epistematic.blogspot.ro/
Descarcă cât mai poți, că n-o să mai apuci! :))

| AvalohAlyn explică (pentru BeyondTheDarkSun):

De ce nu o sa mai apuc?rolling on the floor

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru AvalohAlyn):

S-ar putea să le desființeze blogul, sau să se șteargă din anumite motive fișierele uploadate.Deci,descarcă ce vrei, și cât vrei.

| AvalohAlyn explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Bai Alecksandrovici imi plac unele citate de ale tale de pe blogul tau.Mai putin alea in care incerci sa demonstrezi inexistenta lui Dumnezeu.big grinSunt foarte faine oricum.

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

App Alex, asculti si hip-hop? Am vazut ca ai dat o lista de melodii la o intrebare.Sau asculti numai rock?
Eu ascult hip-hop, pop, disco, dance si putin rock.

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ca bine zici, C. Noica da, Tutea e un "filozof" fara filozofie, locul lui e intre babele nespalate pe picioare si sf. Petre, un pierde vara care nu a scris nimic, macar ca avea talent oratoric. Bine dupa revolutie toata lumea o ardea cu Tutea ca pe el il pomenea astia pe la televiziuni, dar asta in contextul ca a fost la bulău băgat de comunisti nu ca era mare filozof.

| harciog a răspuns:

Dolari sau euro? Cred ca le vreau pe amindoua.Nu poti renunta la doua valori.

| raluca0306 a răspuns:

Petre tutea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ambii sunt de apreciat, dar îl aleg pe Emil Cioran, cu siguranță.
Petre ăsta-i mai greu de înghițit pentru mine, și imposibil de digerat.Are anumite concepții pe care nu le agreez.Chiar nu vreau să-l compar cu Cioran.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Alan asta, nu e prima oara cand iti pomeneste numele.
Ba chiar a pus si intrebari speciale numai pentru tine.
E clar. Dragostea pluteste in aer la el. Bucura-te, ai o admiratoare!laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

De ce să mă bucure asta?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Vorba vine mai Ciolan afumat.

| AvalohAlyn explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu vorbeam de filosoful Emil Cioran nu de Alecksandroviclaughing
Dragostea pluteste in are la mine, DAR PENTRU FETE!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ciolan? Mi-e foame, de ce mi-ai amintit!?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Stiu ca nu pentru fete, ca doar Cioran (user-ul) nu-i fata.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ca sa vezi, o persoana cu simtul umorului.Si eu care ma asteptam de la ce-i mai rau. Unde-i provocarea?

| AvalohAlyn explică (pentru Jυsтℓσяγ):

De ce pui adaugi tu nu-ul care nu exista? Nu sunt gay, mie imi plac fetitele satene si brunetesmug ca Antonia asasmug

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu mi-am mâncat cerealele Honey Cheerios de dimineață. Acum o să stau bosumflat toată ziua.sad

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Hai,gata,că i-am stricat omului întrebarea filosofică cu nimicurile noastre.

| Hombre a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De noua EmaS nu iti place, vezi ca ii place in jacuzzi rugaciunile intru mantuire.winking

| BeyondTheMusic a răspuns:

Amândoi! După cum spune domnul harciog. "Nu poţi renunţa la două valori"! Asta-i clar.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt valori laice

| alexs99 a răspuns:

Amandoi nu poti alege dintre ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petre Tutea despre atei si George Carlin despre religii.Cioran ce cauta aici?
Sa te trezesti intr-o dimineata, fiind Hitler si sa fii comparat cu Raymusic, al dracului cosmar! As mai deschide un lagar chiar in Bucuresti.Cam asta a patit si Cioran.Sa te duci la Paris sa vezi daca nu s-a rasucit in mormant, sau l-a sculat pe Brancusi sa-i povesteasca patania.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te trezesti intr-o dimineata, fiind Hitler si sa fii comparat cu Raymusic, al dracului cosmar!" rolling on the floor

| a3e6u9 a răspuns:

Țuțea a fost un idiot, nu știu de ce-l compari cu Cioran, e ca și cum ai compara amiba cu Einstein.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru a3e6u9):

Atât am vrut să aud.laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru a3e6u9):

Buna dimineata si tie!

| a3e6u9 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

'Neața, drăguțo. happy

| Florincrap a răspuns:

Cioran,bineinteles. Tutea are multe idei legate de religie, in special.

| TempusVernum a răspuns:

Amandoi. O gasca de dementi. Mai ales Cioran care adora fotbalul si folosea cranii in loc de mingi. Mare om, Cioran asta, mare om! La fel si utilizatorul de pe site care-i poarta numele, desi nu stie! happy

| 7DVision a răspuns:

Omul poate invata despre viata din experienta celor doi, dar nu poate generaliza. Fiecare cu viata lui!