| modestul a întrebat:

Cititi Petre Tutea sau Cioran?
Va recomand cartea -Intre Dumnezeu si neamul meu- de Petre Tutea, acest asa numit -Socrate-al Romaniei.Mare filozof.

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ma indoiesc ca Tutea este marele filozof al Romaniei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Parintele citeste viata acestui om, Mircea Eliade, Emil Cioran si altii spuneau ca este foarte inteligent si un Socrate al Romaniei.

| Alphawolf a răspuns:

Esti foarte amabil! Mai bine ma las de citit decat sa citesc o carte scrisa de Petrica. Am citit niste citate aici pe TPU, de ale lui Petrica, si mi-a fost destul.

| Parintele a răspuns:

Fugi ma de aici.Cine l-a numit pe Tutea. Socrate al Romaniei?!:-))rolling on the floor Tutea este un tortionar fost Legionar recunoscut si ultrareligios habotnic -o rusine la adresa intelectualitatii romane. Emil Cioran este cu totul altceva.

| danut a răspuns:

Nu am inclinatii legionare ca sa-l citesc pe Tutea. Vazandu-l pe cand traia intr-un interviu de aproape o ora am fost convins ca nu depaseste stadiul unui "filozof" de maidan ce are mult fascism si alcool in creer. Un neica, nimeni. crying

| hippiemuslim a răspuns:

Intre petre tutea si Emil Cioran este o mare diferenta. De aia iti recomand The god Delusion de Richard Dawkins.

| bunker a răspuns:

Nici unul n-a fost filozof asa cum scrie in dex ca trebuie sa fie unul insa n-are importanta. faptul ca nu e "cel mai, CEL MAI!"de asemenea e ridicol intrucat, eu cel putin, nu-mi aleg scriitorii dupa cum au fost asezati pe "scara marilor minti ale lumii" de alti x si y.amandoi au fost doua spirite imense.cioran mi-a fost amic bun intr-o perioada iar dupa tutea nu a ramas mare lucru in urma, el fiind un talent caruia ii placea sa se exprime oral si nu in scris. n-am apucat sa citesc cartea aceea. o sa dau o raita prin oras sa vad, sau poate am noroc si-o gasesc la biblioteca tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit, dar poate cu ocazia aceasta voi cumpara.Thanks for information!winking