| Mosotti a întrebat:

Poate cineva ma poate lamuri si pe mine ce au facut aia acolo, deci e vb de teorema Thevenin aia de reducere a unui circuit electric complex la ceva mai simplu.
Este clar totul in afara de faza aia de cum au calculat ei tensiunea echivalenta de le-a dat 13, 33 V aia!

Eu stiam ca tensiunea echivalenta era aia cea mai mare minus aia cea mai mica in cazul din figura de cum sunt legate sursele, si daca calculam caderile de tensiune pe rezistoare, da asa.

Insa mai jos baiatul scrie ca se poate calcula tensiunea echivalenta, si ce face, scade din voltajul sursei cele mai mari, caderea de tensiune de pe rezistorul mare ala de 20 ohmi.

Si aia zic ei ca aia e U echivalent, pai cum?
De rez de 10 nu zice nimic.
Cum a iesit U echivalent 13, 33?
Ca sa nu mai zic ca la ei R echivalent la doua R in serie se face dupa regula la paralel, dar aia hai sa o iau cum a cazut.

E aici mai jos pe pagina:

http://www.iceeet.com/thevenin-theorem/

De ex am schmbat valorile pe figura, in cazul figurii asteia, cat iese U echivalent dupa regula lor?!

E aici figura modificata: https://ibb.co/jfJRW0H

Aici il asteptam si pe sadrian sa vedem ce parere are.

2 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Disclaimer : NU garantez ca ceea ce voi spune este corect. Ca sa stii, am notat cu Vc caderea de tensiune. De asemenea, nu am scris unitatile de masura si nu am facut demonstratia completa pentru E = Vs (e evident) si nici pentru U = I * R (din nou, evident).
Vc = Vs - U
Din secventa : Vs = 'total voltage across the terminals A and B with an open circuit and no load resistor connected' si din desenele lor se deduce ca ai un circuit in gol. Adica E = Vs. (1)
U = R * I. (2)
Din (1), (2) rezulta ca Vc = E - R * I. (3)
E = 20 (4)
R = 20 (5)
I = 0, 33 (6)
Din (3), (4), (5), (6), inlocuind, ai ca Vc = 20 - ( 20 * 0, 33), adica fix ce au ei.

| Mosotti explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Mersi, o sa analizez mai atent maine ce ai scris si vedem.