| youtube2011_7096 a întrebat:

Privind aceasta imagine
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Cum poate cineva sa se indoiasca de faptul ca specia umana si cea a chimpanzeilor nu au avut un stramos comun?

Răspuns Câştigător
| Deny1333 a răspuns:

Waaaait! Am zis eu ceva de zei şi religie? tongue
Hm... păi acum am priceput şi eu ce sunt alea, mersi de explicaţie. Deşi, într-adevăr, din asta nu prea avem ce să contestăm, mulţi dintre noi nu acceptă asta doar din orgoliu sau mai ştiu eu ce, nu vor să afirme că se trag din animale.
Anyway, nici eu nu vreau să consider asta, deşi genele, celulele sau mai ştiu eu ce cercetări asta dovedesc.
E bine de tine că eşti capabil să accepţi dovada asta şi că nu ai vreo apăsare. Mie personal îmi place ştiinţa şi poate dacă avem confirmarea spuselor acestea, lumea nu se va mai crede atotputernică. But... mie tot nu-mi place să am genă de maimuţă.

7 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Youtube, n-ai cu cine discuta xP.

| Laminin a răspuns:

Hey!
Maimutele nu au nici o treaba cu mine si nici eu cu ele! laughing.Eu sunt creatia lui Dumnezeu.despre tine, nu stiu.adica stiu, dar nu vreau sa te contrazic. happy
Gbu :]

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Mda...Inca unulyawn.
Chiar nu te plictisesti?
Du-te la mamicayawn.
Maimutico.

| Deny1333 a răspuns:

Eu am văzut doar nişte dungi şi n-am priceput nimic. Totuşi, prefer să cred că nu am genă de maimuţă, deci mă îndoiesc de acel fapt.

| youtube2011_7096 explică:

Ce vorbesti tu? Omul imita si el. Chiar foarte bine; asta de altfel i-a asigurat avantajul in cursul evolutiei: capacitatea odraslelor de a imita cat mai bine ceea ce observau la parinti. O maimuta daca vede la alta cum se foloseste o piatra pentru a se sparge o nuca, ii va lua 10-20 de ani pentru a-si perfectiona tehnica.

| youtube2011_7096 explică:

Ups, am uitat sa explic ce se vede in imagini. In fine, acestea pun unul langa altul fiecare cromozom omolog al celor doua specii. Cel din stanga este uman, cel din dreapta e caracteristic cimpanzeului. Chiar se observa la al doilea cromozom uman cum e alcatuit din doi cromozomi ai cimpanzeului. happy Tare nu? Benzile alea sunt obtinute prin diferite coloratii chimice, prin tehnici de bandare. Chiar asa se vad cromozomii la microscop (insa mult mai mici si mai dificil de deosebit, va spun din propria experienta).
Deny, bine, ai vazut niste dungi, inseamna ca ai observat ASEMANAREA intre cei umani si ceilalti. E irelevant ce preferi tu sa crezi, stiinta ti-o spune in fata raspicat. Asta nu inseamna ca zeul in care crezi tu nu exista, insa arata ca noi ne inrudim cu maimutele. Mai departe ramane ca tu sa decizi daca ceea ce te invata religia despre natura inconjuratoare e real sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca eu pot, si fara efort prea mare. Dumnezeu a creat si maimuta si omul.omul gandeste, maimuta doar imita.da tu te referi la toata specia umana sau doar la familia ta?