| noreligion a întrebat:

Putem numi,, lumina sfanta" drept a doua mare minciuna a secolului, dupa religie?
Lumina Sfanta este un,, miracol" al Ortodoxiei care se intampla in fiecare an de Pastele Ortodox la Ierusalim, cand in timpul Vecerniei Mari din Sambata Mare, intre orele 12.30-14.30, deasupra Sfantului Mormant se aprinde Sfanta Lumina, un foc care se pogoara din cer, manifestandu-se diferit in fiecare an si care in primele minute nu arde.
Asta spun ortodocsii.Si mai spun ca numai la ei vine aceasta lumina sfanta.Sa fie, oare, celelalte religii pacatoase? Hai sa vedem daca intr-adevar este un miracol sau nu.
Acum, cand stiinta a,, dezlegat" foarte multe minuni de acest gen, a mai facut inca o,, minune" si a dezlegat si marea sarlatanie care ne este prezentata de catre popi. Ce se petrece acolo? Cine stie chimie, cunoaste de asemenea si proprietatile fosforului alb de a se autoaprinde in contact cu aerul. Un rus chiar a demonstrat acest lucru in direct:
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM&feature=chann el_page
Iata si cateva detalii despre aceasta sarlatanie:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83
MAI CREDETI IN MINUNI?

Răspuns Câştigător
| Gospell a răspuns:

Da cred. Care ar fi problema ta? Te simti mai fericit daca eu cred in minuni si tu nu?

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cioca99, apropo de ce spui tu. Si Amazonul isi schimba cursul o data pe an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles.pana cand se va da in vileag, caracterul infect al acuzatorului, tatal minciunii cu toate slugile lui. vom vedea asta cu totii.si cine rade la urma...rade mai bine.banuiesc, ca ai cetit si cum vine lumina in sfantul mormant, si regulile foarte stricte de acolo? nu a dovedit nimeni, ca ar fi o frauda. dar cei ce au scos lumina sfanta din mormant stiu ca e adevarat.nu crezi ca de atata amar de vreme, macar unul din toti ar fi spus, poate in ultima clipa a vietii sale; ca totul este minciuna? ce spui tu e inca o dovada; ce e de la oameni, trece. ce e de la Dumnezeu, ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un vis azi noapte, Dumnezeu a luat chip de om si a spart toate masinile preotilor, iar pe preoti i-a trimis la munca.
Naaaaa... a fost doar un vis tongue asa ca stati linistiti, ma refer la cei care fac cursuri de teologie, nu va va pune nimeni sa munciti pentru banutul primit de la enoriasi.Il puteti cheltui in felurite forme, de la alcool si rate pana la cotizatia data vrajitoarelo care va tine pe loc cu raspunsul la intrebarea "ma voi casatori anul acesta?". Toate acestea se intampla in moldova, unde voi merge din nou anul acesta, am sa va zic si traseul ca sa puteti arunca cu pietre in mine.
Mai thinking eu cunosc putina rusa, dar ala pare a vorbi in alta limba. Aha deci asta e o minune? interesant, astept romani sa vorbeasca in chineza. Ti-am explicat minunea din religia mea?batting eyelashes e o minune cum a scos-o vanatorul pe scufita din burta lupului! ei asta ma face sa cred din ce in ce mai mult, plus ca scufita rosie e o hot lady(sa speram ca are 18 ani). La noi in religia noastra in caz de sunt atei, ne iau pe toti in grupuri si ne plimba pe langa paduri unde se aud focuri de arma.La auzul focurilor de arma e imposibil sa il negi pe sfantul Vanator, si dam si de scufie.(100 de lei ora si 60 scurtu', n-am inteles niciodata la ce se refera, da oricum incurcate sunt caile credintei)
La asemenea dovezi chiar ca nu poti sa rezisti tentatiei de a baga mana adanc in buzunar si sa arunci cu bani in numele Lui Vanator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o minune! Cei ce nu cred, ei nu au idee despre religia ortodoxa!

| ClauditsSa_9041 a răspuns:

Nu prea...cata prefacatorie...

| Antisistem a răspuns:

Noreligion vad ca indoctrinarea invinge adevarul, oamenii nu pot admite ceea ce spui, basmul in care traiesc ei e mai palpabil ca insasi adevarul.

| Antisistem a răspuns:

Indoctrinarea refuza adevarul, basmul in care traiesc anumiti hominizi e mai palpabil.