| AlexeHellsing a întrebat:

Ce părere aveți despre Sfânta Lumină de la Ierusalim?
Rog seriozitate.

25 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ai mare dreptate!
Dumnezeu să ne ajute să nu cădem pradă diavolului și să știm bine să deosebim Voia lui Dumnezeu cea Sfântă și Desăvârșită!

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Este o minune, numai ca nu una divina ci una stiintifica.

| Anonymus314 a răspuns:

Sper ca stiti ca patriarhul este controlat la intrare de catre un necredincios... asa ca faza cu magneziul si cu alte tampenii cade din start.

Sfanta Lumina este Sfanta Lumina...

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca Sfanta Lumina te impresioneaza, ar trebui sa vezi ce alte magii mai fac chimistii in laborator. ramai consternat, precum un taran confuz din secolul al XII-lea. Dar desigur, daca acele trucuri ieftine nu te impresioneaza, ei pot replica oricand, la cerere, si Sfanta Lumina

Răspuns utilizator avertizat
| hereo a răspuns:

O forma foarte inteligenta de a mai obtine un ban in plus.
Pacat ca acest truc a fost cu timpul, descoperit, dar din fericire pentru preoti inca exista omeni naivi care cred tot ce spune popa, ca doar e slujitorul banului, pardon Domnului.

| milan9 a răspuns:

Mărturiile despre apariţia "luminii de la Ierusalim" sunt mai vechi de 1000 de ani. În acelaşi timp nu este o simplă lumânare care se aprinde ci ea apare sub multiple forme care plutesc în biserica. Sunt multe fenomene inexplicabile legate de lumina de la Ierusalim!

| milan9 a răspuns:

Cei care asigură paza de sute ani, sunt evrei şi musulmani!

Cum îşi poate imagina cineva că aceştia ar putea îngădui un astfel de lucru dacă nu ar fi o minune adevărată?

Or fi oare aşa tâmpiţi cu toţii încât să nu ştie de chimia fosforului alb? Sunt oare naivi evreii şi islamiştii faţă de ceea ce se întâmplă pe teritoriul lor?

Poate oare ceva banal să păstreze continuitatea de 2000 de ani, asta în timpul intoleranţei şi rivalităţii excesive a islamiştilor şi evreilor faţă de creştini?

| Alphawolf a răspuns:

Aceeasi parere care o am si despre crestinism.

| AlexeHellsing explică (pentru Alphawolf):

Bun, ce părere ai despre creștinism?

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu prea buna. Desi nu sunt credincios religios trebuie sa recunosc ca, crestinismul are unele parti bune, insa agitatia in a se sustine si in a converti alte persoane, prin orice mijloace(inspirand frica, inseland si mintind), dezgusta.

| DyNo a răspuns:

Este un truc vechi si ieftin cunoscut inca din Evul Mediu de catre alchimisti.
Lumanarile se imbiba intr-un amestec de magneziu umed si fosfor, cat timp popa si oamenii se roaga magneziul se usuca, fosforul intretine arderea, iar amestecul se autoaprinde. Cat timp magneziul arde inca iti poti trece mana prin flama fara sa te arzi.
Kaput ''miracol Divin''!

| DyNo a răspuns:

''Deci este o mare inselatorie si nu are nimic de a face cu Dumnezeu!'' - sunt mandru de tine, am aceeasi parere.

| DyNo a răspuns:

Pai si eu tot la lumina de la Ierusalim ma refeream. Si daca ai spus acum si la acele icoane care plang cu lacrimi de ulei...

| DyNo a răspuns:

Aici sunt perfect de acord cu tine.
Spune-i asta te rog si lui Ivana, care chiar m-a enervat spunand ca eu, care nu apartin vre unei religii sunt indoctrinat...

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Eu cred ca este o minune, cu atat mai mult aici poate fi incercata credinta multora.
Conform wkpedia "In trecut patriarhul care savarsea slujba era perchezitionat de un soldat turc pentru a nu avea cu sine in Sf. Mormant o sursa de foc. Perchezitionarea era una dura deoarece turcii nu credeau in minune ci doreau ca lumanarile sa nu se aprinda pentru ca lumea sa isi piarda credinta. Dupa ce asupra patriarhului nu s-a gasit o sursa de foc, iar el a iesit din Sf. Mormant cu lumanarile aprinse, soldatul turc a cazut in genunchi si s-a convertit la creștinism."
Si acum in continuare ierarhul care intra este perchezitionat.

| AhileSemiZeu a răspuns:

Se spune ca exista o substana care in contact cu aerul ia foc. Cu aceasta substanta se da pe lumanari. Nu am fost acolo ca sa vad real cum e cu lumina. Cel mai bine ar fi bine sa te duci sa vezi.