| DorelSudoru a întrebat:

"Razbunarea e un lucru rau dar e necesara" Cum comentati?

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

''Revenge is a meal best served cold.'' - replica din filmul Man on fire, cu Denzel Washington.

| FucktheSystem a răspuns:

Eu sunt de acord.
De multe ori aud „Răzbunarea este arma prostului" și sincer mi se pare o afirmație destul de stupidă, adică dacă nu iei măsuri ajungi să fi călcat în picioare.
Deci pentru cei care nu vor să fie călcați în picioare e necesară, pentru restul nu pot să spun, pentru că personal nu-i înțeleg.

| shadovv a răspuns:

Razbunarea nu e deloc necesara. E doar rea. Daca un om devine total nerazbunator atinge perfectiunea etica in limita coceptului de "razbunare";

| IMC90 a răspuns:

Razbunarea este o insusire umana (si nu numai) care mie imi place tongue nu-i lasa sa scape nepedepsiti. gandeste-te ca, puscaria de exemplu, este o razbunare a societatii, fiindca oricum raul facut, de cele mai multe ori nu mai poate fi indreptat happy

| noi3 a răspuns:

"trebuie' sa ma razbun ca sa raman cu mintea intreaga" [cheloo]

in mare parte, nu sintem capabili sa iertam... si chiar de am fi, putem ierta, dar nu putem uita.
astfel, a plati cu aceeasi moneda e singura metoda de a ne linisti mintea invadata de orgoliu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este perfect adevarat. Iar daca o faci "la rece", este mult mai satisfacatoare. Doar prostii nu se razbuna (sau o fac doar "la cald"), fiindca nu-i ajuta neuronul big grin