| PuscasuCatalin2001 a întrebat:

Salut! Ca novice in domeniul filozofiei ce ar trebui să citesc mai întâi?

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Postările de pe această categorie.

| mODIN a răspuns:

Iti spun 100% sincer, cel mai bine e sa vezi cam care ar fi domeniile si sa te orientezi EXCLUSIV catre ce te intereseaza, fara a-ti pasa de restul.

O sa raspunda multi oameni cu Platon, Aristotel, Socrate. Eu nu i-am citit aproape deloc pe astia, pentru ca nu m-au interesat in mod special. Pe mine m-a interesat cum interpreteaza o societate povestile si informatia, prin urmare am inceput devreme cu Foucault si Derrida, de exemplu, desi ei sunt considerati mult mai dificili de citit. Dar daca asta m-a interesat, asta am studiat.

Sincer, chiar NU iti recomand sa incepi cu ce recomanda toata lumea. Pe langa cei mentionati mai sus, ar mai fi si "canonicii": Spinoza, Leibnitz, Descartes, Lock, Heidegger, Hegel, Schopenhauer. Lasa-i pe astia pentru filologi, omul de rand nu are nimic de castigat daca ii studiaza.

Poate Nietzsche ar fi un punct ok de pornire. Scrie relativ usor (in afara de sutele referinte la Goethe si Wagner, dar peste acelea poti trece peste linistit) si vorbeste despre lucruri foarte generale. Recomand de la el "Amurgul Idolilor" in primul rand, unde discuta chestii legate de etica si stil de viata.

Daca stii SPECIFIC ce ar vrea sa explorezi, cu ce fel de probleme si chestiuni ai vrea sa-ti bati capul, atunci ti-as putea face cateva alte recomandari. Dar daca vrei doar sa pari mai cult, ajunge si o lectura rapida pe wikipedia.

| EliLeli a răspuns:

Arta razboiului de Sun Tzu. Ca sa intelegi de ce omenirea nu a dat niciodata 2 bani pe filosofi si filosofiile (mai ales) alora pe care ii vei citi tu.

| Lidia09 a răspuns:

Adică nocive?

| PuscasuCatalin2001 explică (pentru Lidia09):

Adica am mai auzit de cate un nume de filozof, dar nici o carte sau articol mai serios nu am citit. Nu stiu de unde sa incep.

| Lidia09 a răspuns (pentru PuscasuCatalin2001):

Începe cu Platon apoi Socratte, Aristotel etc.

| sabin89 a răspuns (pentru Lidia09):

Da, cam așa mă gândeam și eu - Platon, Socrate, Aristotel, sabin89, seba etc.

| Ago93 a răspuns:

Ai putea sa incepi cu Aristotel, Socrate, Platon, Zenon, Marcus Aurelius, Plotin, si ar mai fi.

| Ago93 a răspuns:

Acum depinde si de ce cautari ai. Ce te astepti sa afli, etc.