| The4Ever a întrebat:

Imi puteti spune cate ceva despre Galileo Galilei? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Galileo Galilei este un exemplu cand imaginatia si cugetarea, deschide calea spre noi descoperiri...

| Pricked a răspuns (pentru Noexam):

Foarte interesant şi educativ articolu'.
Tu l-ai postat?

Răspuns utilizator avertizat
| Pricked a răspuns (pentru Noexam):

*sarcastic mode off*

Nu am postat eu întrebarea.

| Theo94 a răspuns:

Galileo Galilei (n. 15 februarie 1564[4] – d. 8 ianuarie 1642)[1][5] a fost un fizician, matematician, astronom și filosof italian care a jucat un rol important în Revoluția Științifică. Printre realizările sale se numără îmbunătățirea telescoapelor și observațiile astronomice realizate astfel, precum și suportul pentru copernicanism. Galileo a fost numit „părintele astronomiei observaționale moderne",[6] „părintele fizicii moderne",[7] „părintele științei",[7] și „părintele științei moderne".[8] Stephen Hawking a spus că „Galileo, poate mai mult decât orice altă persoană, a fost responsabil pentru nașterea științei moderne."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei