| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, am o curiozitate stiu ca suna stupid dar ma gandeam daca exista fantome si acea fantoma care a fost tot om si a murit, de ce ar vrea sa faca rau, de ce ar bantui, adica nu-i logic de ce el ca om mort ar vrea in continuare sa faca rau?

8 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"teoria" e ca daca a fost un om si a murit, atunci, un sentiment deosebit de puternic il retine aici sa bantuie, cum ar fi dragostea sau ura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este logic dacă stai să te gândești!
1) Poate avea o dorință neîndeplinită
2) Cineva îi făcuse mult rău, iar acum caută răzbunare

| johnnny123 a răspuns:

Dacă simți nevoia să începi întrebarea cu "stiu ca suna stupid", atunci poate că nu ar trebui să pui întrebarea... Doar zic și eu.

| UserRo10 a răspuns:

Nu exista fantome sau evenimente paranormale. Sunt povesti de speriat copii mici.

| UltraSoundSound a răspuns:

In tara noastra, se spune ca, daca mortul are treaba neterminata pe pamant, revine ca strigoi/moroi...
Au fost mii si mii de cazuri... but who knows! Poate exista, poate nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există fantome, există demoni. Demonii iau înfățișarea persoanelor decedate ca să păcălească oamenii că sunt duhurile acelor persoane, astfel amăgind lumea cu ceea ce se cheamă "spiritism".

| Hammurabi a răspuns:

Nu știu ce nu înțelegi?
Dacă sunt oameni vii care vor să facă rău, de ce un spirit n-ar vrea să facă rău?

| Editocroci a răspuns:

Fiecare mort / moarta are motivele lui /ei.