| Slothx a întrebat:

Cum se afla ratia unei progresii?

Răspuns Câştigător
| WLMA a răspuns:

Progresie aritmetică:
r=a(n)-a(n-1) ex: r=a(2)-a(1)
progresie geometrică:
q=b(n)/b(n-1) ex: q=b(2)/b(1)

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dar tu știi ce e aia progresie? Măcar ai înțeles răspunsul pe care l-ai premiat sau ai luat-o ca formulă și tot nu ai înțeles nimic?
O progresie e un șir de numere care se pot obține unul din altul, adică care respectă o regulă. O progresie aritmetică arată de exemplu așa:
Cum îl obții pe 2 din 1? Aduni 1. 1+1=2
Cum îl obții pe 3 din 2? Aduni iar 1. 1+2=3.
Și tot așa, deci rația e 1.
Progresiile aritmetice sunt de forma.
x, x+r, x+r+r, x+r+r+r,...
Unde x e primul termen al progresiei și r rația.

La progresii geometrice nu mai aduni rația ci o înmulțești.
De exemplu.

Aici rația e 2 că îl înmulțești pe precedentul cu 2 ca să îl obții pe următorul.
Adică la formă generală:
x,r*x,r*r*x, r*r*r*x...

Sper că ai înțeles ce e aia progresie că dacă știai ce e aia rația era banal de aflat. Eu trag concluzia că tu nu înveți logic și ca să înțelegi, ceea ce ar trebui să te înveți să faci dacă vrei să știi matematică.

| Murariu_Larisa_1994 a răspuns:

Aritmetica a3-a2, a4-a3
Geometrica era prin împărțire