| supremxxxoxo a întrebat:

Unde gasesc magneti cu poli opusi? FUNDA VOT

Răspuns Câştigător
| Luck19 a răspuns:

Magneti de poli opusi gasesti oriunde
unde vezi magneti de vanzare ia 2 bucati
daca indrepti fundul unuia catre fata celuilalt sau invers se vor respinge
(am invatat din greseala lectia la fizica)

sau un magnet il ti neschimbat si testezi doar o parte din el sa zicem fata
Cu celalalt magnet atingi fata primului sau fundul cu fata primului
(Prosti de astea ne dau sa invatam la fizica)

Sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Orice magnet are doi poli notati cu N si S.Deci ai nevoie de doi magneti pentru a se respinge respectiv S cu S sau N cu N daca asta doresti sau a se atrage S cu N.

http://magnetiputernici.ro/? gclid=CJqTsq_H1b0CFSfmwgodyKcAXw

http://www.hobber.ro/

| Radu284 a răspuns:

Intrebarea ar fi: "Unde gasesc magneti cu un singur pol?"

Daca ai gasi asa cevam ai lua premiul Nobel la fizica.

| supremxxxoxo explică (pentru Luck19):

Bine dar ca sa fiu sifur ca sunt cu sens opus trebuie sa le testez cum ai spus tu fundul respinge spatele chesti ide astesa?

| supremxxxoxo explică:

Mi s-a zis cu ca imi trebuie 2 magneti cu poli opusi, cum imi dau seama ce cumpar sau ce comdand?

| Radu284 a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Tu chiar nu intelegi ca toti magnetii (disponibili in ziua de azi) au doi poli opusi?

| Luck19 a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Pur si simplu 2 magneti ca astia:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| supremxxxoxo explică (pentru Luck19):

Multumesc! Imi trebuie pentru a sparge bariera spatiu-timp, asta daca vrei sa stii de ce ma interseaza acestu subiect!