Întrebare recomandată | sublime89 a întrebat:

Stephen Hawking e de parere ca ar trebui sa ne ferim de un contact cu o civilizatie extraterestra mai avansata pentru ca probabil ne-ar distruge si ar coloniza Pamantul. Sunteti de acord cu el? Oare e mai bine sa ramanem "ascunsi"?
Dar daca acea civilizatie ar fi pasnica, ce impact credeti c-ar putea avea asupra noastra? Ar fi oare prea socant pentru noi contactul cu ei? Ne-am putea oare autodistruge sau sa cadem in anarhie?
https://www.youtube.com/watch?v=CjiRb1sy0sQ

Răspuns Câştigător
| RandyMarsh a răspuns:

Acum...totul depinde de scopul venirii lor.
Daca vor doar sa descopere mai bine universul,cred ca nu ar fi o problema pentru noi,deoarece nu cred ca ar calatori atat prntru a distruge alte forme de viata.
Poate noi vom intra in panica si ii vom ataca,ei,initial fiind pasnici. Daca ii vom ataca se pot simti in pericol, deci, cred ca e destul de logic cine va castiga batalia.

Sau, un alt scenariu posibil este cazul in care planeta lor devine nelocuibila, iar ei cauta sa colonizeze pe alta planeta.Nu cred ca le-ar placea sa stea cu noi.
Cred ca si oamenii, daca vor ajunge vreodata sa colonizeze pe alta planeta vor distruge toat ce li se pare o amenintare, asta ar face si ei.Pana la urma conduce instinctul de supravietuire.
Acum, ar depinde doar de noi daca vrem sa devenim amenintari, sau daca vrem sa-i facem sa ne tolereze.
Sunt de parere ca nici nu ar trebui anuntata venirea unor extraterestrii, cel putin pana nu sunt toti pregatiti sa faca fata acestei vesti.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce haos ar fi daca s-ar afla ca vin extraterestrii.
Pun pariu ca religiosii ar crede ca vine dumnezeu. laughing
Sunt foarte multe scenarii posibile.

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi zic ca trebuie sa ai o oarecare constiinta atunci cand exista si inteligenta, dar: apogeul nostru in aviatie si aici ma refer la noile tehnologii, au aparut pe timp de razboi, mai exact al doilea razboi mondial.Vazusem un documentar la Nat.Geog. unde inginerii erau santajati.
Daca e sa strabata, o rasa extraterestra, milioane de ani lumina, eu cred ca au avut multe razboaie de dus, de au continuat sa faca sacrificii si sa investeasca timp in tehnologii.Un timp scurt, mai scurt ca al nostru, in care au fost nevoitit sa atace sau sa se apere, din diferite motive(lipsa de resurse, extindere sau suprapopulare).
In afara de santaj, tehnologiile se mai pot si fura, copia.Asa ca nu conteaza cine a dezvoltat acea tehnologie, conteaza cine a pus mana pe ea.
In cazul in care evolutia colonistilor a atins un prag foarte ridicat, e posibil ca ei sa nu vada scopul nostru pe Pamant. Exact asa cum calci un musuroi de furnici, asa am putea si noi fi striviti.

| Eufourikul a răspuns:

Prietene, nu ai cum sa intri in contact cu ei, sunt personaje inventate de marile puteri, sa implementeze frica in oameni!

| sublime89 explică (pentru Eufourikul):

Uhmm, extraterestri nu au fost inventati de "marile puteri". -_-

| Eufourikul a răspuns (pentru sublime89):

Au fost descoperiti de oameni atunciwinking
Hai frate, sa terminam cu aceste tampenii! Tu poti crede in ce doresti

| sublime89 explică (pentru Eufourikul):

Pai nici nu au fost descoperiti laughing E doar o probabilitate foarte mare sa existe undeva in universul asta asa mare.

| dodicuta a răspuns:

Parerea mea este ca, daca voiau sa ne omoare, eram deja morti.

| Miauti a răspuns:

Sa nu credeti ca nu exista o uniune guvernametala si in univers... uitati va pe pamant.

| MskDesign a răspuns:

Stephen Hawking a cam imbatranit,si ca orice persoana mult inaintata in etate,debiteaza tot felul de lucruri.
Probabilitatea de a gasi o specie extraterestra inteligenta,a crescut foarte mult in ultimii ani odata cu numarul mare de exoplanete descoperite datorita tehnologiei noastre.
Pentru mine problema care ma sacaie, este aceea ca rasa umana, daca ar fi superioara speciei extraterestre descoperite, ar nimicio pentru ca omului nu-i ajunge niciodata. Daca ar fi superioara specia extraterestra, nu putem comenta pana nu se va intampla.

| martzian a răspuns:

Sigur. Extraterestrul Costel si extraterestra Lucica vor veni sa ne distruga mitul omului evoluat din nimic. Eu propun sa nu mai iesim atat de des din casa. Daca ne prinde omuletul verde? happy