| sublime89 a întrebat:

Credeti ca orice civilizatie trebuie sa treaca prin etapele religioase prin care a trecut specia noastra? Sau ar putea oare evolua spre o societate avansata si fara religii? Aici ma refer la posibilele civilizatii extraterestre sau la o alta specie inteligenta care ar putea exista pe Pamant. Argumentati raspunsul.

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Savantii NASA cred ca indiferent unde s-ar fi dezvoltat (pe Alfa Centauri sau aiurea in univers) o civilizatie oarecare ar trebui sa parcurga anumiti pasi. Au scos si un documentar cu viata simulata pe o alta planeta (balenele zburau in aer si mancau planctonul care era sub forma de nori, pradatorii erau mancati de prada, licurici carnivori, plante care prind viata. In fine, iti poti imagina orice. Daca plecam de la om putem deduce ca ar trebui sa fie cel putin inalti pentru un camp vizual potrivit si altele asemenea, maini prevazute cu degete pentru supravietuire, un creier mai mare... cine stie. Orice mutatie genetica sau provenita din mediul inconjurator poate schimba radical problema. Eu nu m-as astepta la omuleti verzi. Poate ar semana cu noi, poate ca nu. Iar aici Hollywood cred ca a dat curs celor mai groaznice cosmaruri ale noastre. Ar fi interesanta o astfel de analiza, dar nu ne-am putea baza decat pe datele care ne privesc si le-am putea extrapola. Nu religia este un dat firesc ci clerul, tagma preoteasca. Aceasta bransa, aceasta ierarhie a dus la globalizarea religiei. Deci ar putea exista si altceva in loc. O inalta tinuta morala, un cod razboinic (vezi ceva gen bushido sau codul cavalerilor templieri, vezi si regulile masoneriei, ale satanismului modern). Poate chiar cutume si principii gen Asimov sau Herbert in Dune. Se poate gasi si ALTCEVA.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde sa stim, nici macar nu stim daca exista asa ceva in univers

| Lizzu a răspuns:

Nu. Deloc. Nu e neaparat necesar sa dezvolte o religie in cultura lor.
Cred ca ar putea evolua si fara o religie, fara "ceva" in spatele caruia sa puna toate necazurile speciei lor.

Daca exista, atunci alte civilizatii din Univers mai mult ca sigur nu slavesc nimic sau, dimpotriva, e posibil sa slaveasca ceva cu totul si cu totul diferit de orice "obiect al adoratiei" care a existat vreodata pe Pamant de la inceputul speciei umane.

| sublime89 explică (pentru Lizzu):

Foarte interesant punct de vedere thinking Ma gandesc si eu ca daca nu ar avea religie si zei, probabil ca ar trebui sa aiba altceva in loc. Acel "ceva" pe care l-ar putea slavi ei ar fi foarte interesant de aflat, sau de speculat pe seama lui macar. happy

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

Da,ar fi interesant, dar din pacate nu avem idee ce ar putea fi, daca ar fi.
E posibil, intr-un procent mai mare decat absenta unui "ceva", e posibil ca un "ceva" de slavit tot sa existe.Ma gandesc ca fiintele au nevoie de asta, stiu eu?

Daca sunt fiinte mult peste nivelul mediu de dezvoltare atunci nu cred ca mai au nevoie de asa ceva ci isi pun toata energia mintii in inovatii si dezvoltarea civilizatiei lor si nu in crezuri mistice.

| sublime89 explică (pentru Lizzu):

Da, probabil ca orice fiinta care incepe treptat sa-si puna intrebari despre lumea din jurul ei va inventa anumite mituri la inceput, din dorinta prea mare de a sti raspunsurile, asa cum am facut si noi. Dar, cum zici si tu, e mult prea greu sa speculam acum pe acest subiect. Inca nu stim suficiente lucruri nici despre noi inca, d-apoi despre alte specii inteligente din univers. Pentru a intelege extraterestrii trebuie sa te intelegi prima data si pe tine, si-n acelasi timp pentru a te intelege pe tine cu adevarat trebuie sa-i intelegi pe extraterestrii. Cat timp ne avem doar pe noi ca unicul exemplu de civilizatie, e foarte greu sa fim obiectivi si sa ne putem explica existenta pe deplin. Si asta se aplica si vietii in general. Desoperirea vietii extraterestre ne-ar ajuta sa ne intelegem planeta mai bine, sa intelegem viata mai bine, universul, si pe noi.

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

Da, asa e happy mare adevar ai glasuit.

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca orice civilizatie care are pachetul de sentimente ca si noi trebuie sa treaca prin etape religioase. Modul de a gandi depinde de sentimente si de intensitatea lor.

| sublime89 explică (pentru Alphawolf):

De acord, dar sa zicem sa sunt foarte diferiti de noi, si nu au pachetul nostru de sentimente. Oare atunci ar mai fi obligatorie aparitia religiilor in societatea lor?

| Alphawolf a răspuns (pentru sublime89):

Nu neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia la inceput era un mecanism impotriva frici de moarte deci mi se pare imposibil sa nu exista si aceasta etapa in dezvoltarea unei specii.

| sublime89 explică (pentru anonim_4396):

Asa e, cu conditia ca acea specie sa fie muritoare ca si noi si sa perceapa moartea intr-un fel asemanator noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice e posibil.

| Johndoe2023 a răspuns:

Cam orice civilizatie trece prin etapele religioase. specia evolueaza, devine mai inteligenta, la inceput este normal sa dea vina pe anumite lucruri neintelese pe ceva supranatural.
daca ar exista o civilizatie care ar cunoaste totul din prima secunda a creerii ei, atunci am putea vorbi de o civilizatie care nu trece prin aceste etape religioase.

oamenii spre exemplu au inceput sa inteleaga cum se produce focul, sa gaseasca explicatii la anumite fenomene, de aceea s-a renuntat la acei multi zei ai soarelui, ai focului, al fulgerului si s-a ajuns la monoteism. spre viitor daca se va gasi un raspuns pentru toate intrebarile legate de viata si univers s-ar evolua intr-o civilizatie fara religie

| sublime89 explică (pentru Johndoe2023):

Da, si eu inclin sa cred asta... In mod normal asa ar trebui sa fie. Eu ma gandeam daca o civilizatie extraterestra care ar fi cu totul diferita fata de noi, deci cu un mod de gandire total diferit, ar trece si ea prin aceleasi etape sau nu. Stiu ca n-ar avea cum sa stie totul din start si sa nu mai aiba nevoie de religii, dar poate ar avea alte alternative. Poate n-ar inventa zei de exemplu, cum am facut noi.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sublime89):

Pai? gandeste o alternativa.

| sublime89 explică (pentru Johndoe2023):

Poate ca noi ca oameni suntem "facuti" sa gandim asa, si anume sa inventam zei creatori si sa personificam natura. Deci nu ma pot gandi la o alternativa pentru ca nu am creier de extraterestru laughing Sa zicem doar ca poate ar avea niste mituri ale creatiei care nu ar implica niste zei, din punctul lor de vedere. Poate ca nu si-ar proiecta natura lor asupra universului.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sublime89):

Sau poate ca nu i-ar interesa
sau nu ar fi curiosi

| sublime89 explică (pentru Johndoe2023):

Da, si asta se poate. Sau poate ca ar considera aceste intrebari fara raspuns, sau cu un raspuns imposibil de aflat pentru ei.
E posibil ca ei sa nu aiba dorinta asta de explorare a universului pe care o avem noi si sa nu-si doreasca sau sa nu poate parasi vreodata suprafata planetei lor. Asta depinde mult si de conditiile in care au evoluat pe acea planeta.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sublime89):

Daca nu i-as interesa ar fi ceva de genul. 2 extraterestri se intalnesc la coltul meteoritului si se intreaba: "cum am ajuns noi aici? cine ne-a creat" la care alalalt raspune "nu ma intereseaza frate" si apoi primul "nici pe mine. doar faceam conversatie". si apoi pleaca laughing

| sublime89 explică (pentru Johndoe2023):

Daca ar intreba "cine" i-a creat, atunci automat inseamna ca s-ar gandi si ei la zei, deci n-ar fi prea diferiti de noi laughing

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sublime89):

Pai atunci nu ar mai intreba nimic ar fi nepasatori.

| Delmoniko a răspuns:

O intrebare foarte buna. Din cate se pare, J. Toyngee a analizat cel mai bine efectele mediului asupra civilizatiilor. Depinde foarte mult de asezare, clima, populatii indigene, dezvoltare etc. Cred ca o posibila civilizatie extraterestra fie a depasit acest stadiu primitiv si incipient al religiilor si al rugatului la zei, fie a sarit peste aceasta etapa indreptandu-se spre tehnologie, logica, stiinta. Religiile nu mai au nimic de oferit in secolul XXI decat oamenilor slabi.

| sublime89 explică (pentru Delmoniko):

Normal ca dupa o perioada lunga de evolutie ar trece peste acel stadiu primitiv, cum incepem si noi sa facem acum. Ce ar fi interesant de vazut e cum ar putea ei sari peste aceasta etapa, si sa se indrepte spre stiinta, cum zici tu. Oare ar trebui sa inlocuiasca religia cu altceva, cel putin temporar, sau chiar n-ar avea nevoie de nimic asemenator si s-ar orienta direct spre stiinta? Orietarea asta direct spre stiinta ar fi foarte interesanta pentru ca ar fi o mare realizare pentru o civilizatie aflata abia la inceput.

| Delmoniko a răspuns (pentru sublime89):

Savantii NASA cred ca indiferent unde s-ar fi dezvoltat (pe Alfa Centauri sau aiurea in univers) o civilizatie oarecare ar trebui sa parcurga anumiti pasi. Au scos si un documentar cu viata simulata pe o alta planeta (balenele zburau in aer si mancau planctonul care era sub forma de nori, pradatorii erau mancati de prada, licurici carnivori, plante care prind viata. In fine, iti poti imagina orice. Daca plecam de la om putem deduce ca ar trebui sa fie cel putin inalti pentru un camp vizual potrivit si altele asemenea, maini prevazute cu degete pentru supravietuire, un creier mai mare... cine stie. Orice mutatie genetica sau provenita din mediul inconjurator poate schimba radical problema. Eu nu m-as astepta la omuleti verzi. Poate ar semana cu noi, poate ca nu. Iar aici Hollywood cred ca a dat curs celor mai groaznice cosmaruri ale noastre. Ar fi interesanta o astfel de analiza, dar nu ne-am putea baza decat pe datele care ne privesc si le-am putea extrapola. Nu religia este un dat firesc ci clerul, tagma preoteasca. Aceasta bransa, aceasta ierarhie a dus la globalizarea religiei. Deci ar putea exista si altceva in loc. O inalta tinuta morala, un cod razboinic (vezi ceva gen bushido sau codul cavalerilor templieri, vezi si regulile masoneriei, ale satanismului modern). Poate chiar cutume si principii gen Asimov sau Herbert in Dune. Se poate gasi si ALTCEVA.

| SatanistAteu1666 a răspuns:

Daca exista o forma mai inteligenta fii sigur ca nu au nevoie de religie ci de logica.Am evoluat atata timp ca sa cadem in genunchi.AIUREA.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru SatanistAteu1666):

Exact ceea ce am zis in primul raspuns. daca ar fi o forma mai inteligenda de la baza creatiei ei. daca au evoluat in inteligenta, la inceputul civilizatiei nu erau inteligenti deci nu aveau logica, deci au trecut prin aceleasi lucruri sau nu ii interesa.

| sublime89 explică (pentru SatanistAteu1666):

Eu stiu, dar ma refer mai mult la primele etape ale evolutiei lor ca civilizatie. Deci cand sunt si ei la inceput.

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru sublime89):

Pai daca sunt destepti iti imaginezi ca nu vor trece sau trec prin ce trecem noi.
Doar vor studia si nu vor inventa prostii.Numai din crestinism sunt atatatea secte..iti imaginezi.

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Nu sunt de acord, daca noi SUNTEM prosti(sunt si excepti) nu trebuie sa fie toti!