| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti patrioti? Aveti acel simt al apartenentei si ati fi in stare sa luptati pentru binele patriei? In ce fel ati "apara" tara daca ati avea puterea sa o faceti?

Răspuns Câştigător
| TheStrategist a răspuns:

"Nimeni nu mișcă un deget să fie bine", așa spune fiecare și din cauza asta nu se schimbă nimic. Schimbarea ar trebui să înceapă cu fiecare dintre noi.

47 răspunsuri:
| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum l-am abordat aiurea pe utilizatorul Bulă?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Uite ai tema de gandire. Eu nu am de gand sa mai vorbesc inutil pe-aici, nu-mi sta-n fire sa ma intind la discutii interminabile. Gandeste-te tu singurel, vezi-ti de raspunsul tau, lasa-i pe altii sa-si vada de al lor si cu asta basta.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu îmi dai voie să răspund cuiva pentru că te vezi cu fundul mai mare. Uite că fac ce doresc. E un site unde e normal să porți conversații. Dacă tu nu poți să scoți ce-i mai bun dintr-o conversație, e problema ta. Alții probabil că pot. Poți oricând să blochezi pe oricine încearcă să dezbată un răspuns. E alegerea ta. Eu te îndemn să îți mai scoți siliconul din fundul aroganței.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

"Să mor pentru țară
Zi-mi de ce să fac asta?
Când țara asta moare înaintea mea." - Guess Who (Onoare)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te bagi la un pariu sa vezi cine moare primul: el sau tara?

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cum se calculeaza media.
O treime din populatie traieste sub cosul minim. Putini sunt care se satura din el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Corect, iar o tara poate fi trasa la un anumit statut pentru a atrage investitori. Se intampla si in Romania, este clar. Dar nu cred ca este de rau augur, mai ales in cazul nostru unde facem parte din ceva mai mare si mai stabil cum e UE.
Repet: Romania are o parte de populatie care nu face fata mersului actual al tarii (sau mersului intentionat pentru Ro de catre UE). Sunt persoane care refuza sa renunte la toaleta din spatele casei. Foarte multi refuza. Ce se spune despre toaleta din spatele casei in Ro este partial fals. Oamenii insisi refuza schimbarea pentru ca atrage costuri si... oricum au trait toata viata asa.

| Celcestietot a răspuns:

Aham.

| Dormeo a răspuns (pentru T0T):

In ce plop ai facut scoala de incepi propozitiile cu deci? rolling on the floor

| doctorandus a răspuns:

Sunt pacifist, nu vreau sa fiu carne de tun.

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Iti da lectii la orice ora vrei tu. Apropo, e tot microbist si el, te devoreaza si iti da cu terenul in cap daca se pune pe tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aperi valorile, dacă le ai. Tot așa cum familia ta este o valoare, țara ta la fel e o valoare. Țara ta fiind mai mare ca familia ta, are valoare mai mare. Interesele și se pot schimba de la o zi la alta. Valorile nu.

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Se vede rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

Treaba ta, dar ti-o iei in freza

| Dormeo a răspuns (pentru Drimmero):

Mai tare decat tine nu si-o ia nimeni mai pasionatule de literatura rolling on the floor rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Dormeo):

M-am jucat cu tine in ultimul hal, am o placere sadica sa te vad cum turbezi, pe langa tine si altii. Tu nu ar trebui sa vorbesti de literatura ca nu stii sa scrii

| Holiday a răspuns:

Pentru Romania principalul pericol e in interior, nu vreo alta tara, sau organizatie. Mai exact analfabetismul, hotia, puturosenia, invidia, si nu in ultimul rand misticismul in care se scalda mare parte din populatie. Culmea e ca tot imbecilii astia descrisi mai sus, care fac cel mai rau tarii, sunt cei care se infasoara in tricolor si urla tot felul de sloganuri patriotice.