| Miaută_Catalin_1999 a întrebat:

Știe cineva vreo persoană care toarnă cositor?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Eu am turnat de mai multe ori si cositor, si plumb, ceara etc.

| lpavel a răspuns:

Spune mai bine ce vrei sa stii?

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt ateliere mici unde se toarna cositor, aluminiu si alte piese. Trebuie doar sa spui in ce oras esti si probabil ca cineva te poate ajuta cu informatia.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da la ateliere de fierarie.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de ce ai de turnat. Daca nu e ceva complicat, poti sa torni si tu, temperatura de topire a cositorului e de 231 de grade, deci e mica, incit sa il poti topi la aragaz, si sa il torni intr-o forma. Mai greu poate fi cu realizarea formei, mai ales ca trebuie sa tii seama de coeficientul de dilatatie al cositorului la cadura, caci, a orice obiect, cand se incalzeste, se dilata, si cand se raceste, daca il torni, ia forma pe care o doresti, dar se face mai mic pe masura ce se raceste. Daca tii neaparat la dimensiunile obiectului pe care vrei sa il realizezi, atunci asta poate fi o problema, doar daca te gindesti sa il faci mai mare, si surplusul mai apoi sa il dai jos.