| tanduca03 a întrebat:

Am blog, despre care, unii cred ca stiu daca mi-au vazut intrebarea. Eu l-am facut cu ajutorul unui site. Acolo scria ca trebuie sa ma imprietenesc cu alti bloggeri ca sa facem schimb de link-uri...dar nu a zis cum, ma puteti ajuta.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce trebuie tu sa faci este SEO, adica optimizare pentru motoarele de cautare. acest seo se face odata pe site ul tau si odata extern, adica iti cauti backlink uri.

Backlink ul este practic acel link pe care alt blog / site il pune catre tine.

Daca vrei ai un link pe un anume blog contactezi (trebuie sa aiba vreo modalitate de contact pe site) proprietarul si ii propui respectivul schimb.

| MusicFeelings_Maryan_1994 a răspuns:

Buna, schimbul de link-uri este o strategie de link building (constructie de link-uri) numita in engleza link exchange.

Poti contacta unele site-uri care pot face schimb de link-uri cu tine.

O alta strategie este sa contactezi alte site-uri si sa le propui sa urmatoarele intelegere:

Creezi continut si ceri in schimb un link contextual.
E dificil pentru ca trebuie sa incepi cu site-uri care sunt pe aceiasi lungime de unda ca si tine.

Site-urile mari nu te vor accepta din prima. E dificil sa abordezi influientele.

Atentie, link-urile trebuie sa fie relevante, adica provenite de la site-uri din aceiasi categorie.

Daca eu am un blog despre masini, un link de pe un site de nutritie nu ma va ajuta. Dimpotriva, Google penalizeaza site-urile care construiesc link-uri nerelevante, provenite din surse nesigure.

Asadar, trebuie sa construiesti fiecare link cu atentie. Afla mai multe despre optimizarea SEO aici:
http://comertpenet.com/optimizare-seo/

Succces!