| EmptyMind a întrebat:

Intrebarea mea este in legatura cu puietii de conifere. Tocmai am cumparat de la Kaufland un puiut mic de conifer(din pacate scria doar conifer pe raft, insa banuiesc ca este bradut). Asa, si din pacate nu avea vreoe thicheta unde sa scrie cum trebuie ingrijit de aceea va cer ajutorulhappy Am vazut pe multe situri precizand ca trebuie udat din belsug, dar asta ce inseamna? concret. Multumesc, si va rog daca puteti, recomandati-mi un site special pentru acest domeniu, multumesc din nou.

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Coniferele se planteaza toamna oct noi asa ca pastreaza planta in ghieci la loc semiumbra si ud-o dar sa nu balteasca apa sa zicem cand este cald la un ghiveci de 20 cm 200-250 ml apa
la plantare atunci se uda abundent o galeata de apa pe zi cu conditzia sa nu inghetze

acum nu vreau sa par rea dar se spune - casa cu conifere ramane pustie -
mai bine planteaza pomisorul in fata blocului sau intr-un parc

1 răspuns:
| solumaam a răspuns:

Este o greseala sa cumperi arbusti din supermarchet-uri ...majoritatea sunt compromisi pentru ca au stat mult pe acolo si nu se vor prinde la o eventuala replantare.
Daca este in ghiveci si are muguri la varfurile crengilor atunci este salvat dar din ce stiu eu nu le trebuie apa multa si trebuie sa stea in locuri umbrite!