| RAY a întrebat:

Am converit un clip video din 140p in 4k dar tot naspa se vede de ce? doar cine stie sa raspunda

Răspuns Câştigător
| nopainkiller a răspuns:

E foarte simplu! Unele diapozitive nu au capacitatea de a reda clipuri video cu o inalta calitate! Unii folosesc aceste programe pentru a converti un clip video de o rezolutie foarte mare intr-o rezolutie mai mica, principalul avantaj fiind redarea clipului convertit cu orice dispozitiv plus ca va fi si de o dimensiune mai mica! Altii folosesc un astfel de program pentru a converti un clip video de rezolutie mica la o rezolutie mai mare, crezand ca cu o rezolutie mai mare clipul video original fiind de rezolutie mica sa fie de o calitate vizuala mai buna!
Inteles?

22 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Pentru ca atunci cand se face conversia, aplicatia nu poate sa "inventeze" calitatea lipsa. Este imposibil sa convertesti de la o calitate slaba la o calitate buna din aceasta cauza.

| tickey a răspuns:

Odata ce filmarea a fost facuta in 140p e normal sa se vada prost si in 4k. Convertirea merge cel mai bine dintr-o rezolutie mare in una mai mica.

| RAY explică (pentru tpuuser999):

Pai si atunci ce sens are convertirea unui fisier in 4k daca nu imbunatatita calitatea video?

| RAY explică (pentru tickey):

Pai si atunci ce sens are convertirea unui fisier in 4k daca nu e imbunatatita calitatea video?

| andrei22george a răspuns:

Dacă este filmat in 144p se vede rău in orice rezoluție l-ai converti.
Trebuie filmat intr-o rezoluție mai mare ca sa se vadă mai bine.

| nopainkiller a răspuns:

Clipul video a fost facut de 140p asadar, convertirea lui, la o calitate mai mare nu va fi inbunatatita! Daca era sa fi fost sa convertesti o marime mai mare intruna mai mica, atunci era realizata cu succes fara nici o eroare a calitatii!
Numai bine!

| RAY explică (pentru nopainkiller):

Pai ce sens au aceste programe plus ca si costa vreo 60 de euro licenta? wondershare folosesc

| RAY explică (pentru andrei22george):

Nu inteleg de ce exista programe de astea

| octav005 a răspuns:

Pai vrei dintr-o calitate proasta sa poti face 4k? o sa se vada de toata jena.
deci nu recomand

| RAY explică (pentru octav005):

Trebuie sa imi pun laptopul cumva la lucru

| tpuuser999 a răspuns (pentru RAY):

Exact. In mod normal nici nu ar trebui sa existe aceasta optiune. Dar la un moment dat s-a chinuit un programator sa implementeze toate formulele de conversie, asa ca au lasat-o acolo.

| octav005 a răspuns (pentru RAY):

Fa o conversie din 4k, s-au full HD IN REZOLUTIE 320x240

| RAY explică (pentru nopainkiller):

Deci se poate doar invers din 4k in avi de exemplu? imediat incerc asta

| nopainkiller a răspuns (pentru RAY):

Exact! Ai inteles...

| RAY explică (pentru nopainkiller):

Dar va scadea si calitatea video astfel am inteles, apropo sa imi stea la 80-90 de grade cpu e ok?

| RAY explică (pentru nopainkiller):

Dar oare o piesa audio o poti imbunatati?

| Gonrax a răspuns:

Cum să faci din 140p în 4K?
Gândești?

| RAY explică (pentru Gonrax):

L-am facut in 4k conversia e posibila

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Da, e posibila, dar nu si fezabila. E ca si cum ai face o supa de o tona dintr-un cartof. Posibil, da. Ca rezultat...

| RAY explică (pentru GabiDumitrescu):

Dintrun cartof poti face o tona prin clonare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RAY):

Nu breh, o tona de supa. Fierbi cartoful ala cu o tona de apa. happy

| andrei22george a răspuns (pentru RAY):

Pai te ajuta in caz ca vrei sa convertesti un video din rezolutie mai mare in rezolutie mai mica. 4K in 1080p etc.