| timilian90 a întrebat:

Am cumparat un laptop nou si simgura modalitate de a boota este de pe stik.am incercat cu 4 windows 7 diferite si cu diferite programe de a-l face bootabil dar de fiecare data aceeasi eroare " No device drivers where found. Make sure that the installation media contains the correct drivers and the clik ok
https://pictub.club/image/srLGX6
https://pictub.club/image/srLhQn cam asta este eroare

8 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

Downloadeaza de aici fisierul sp69595.exe
http://h20564.www2.hp.com/......lic/detail
Apoi instalezi 7zip de aici :
http://www.7-zip.org/

Apoi dai click dreapta pe fisierul exe si ii dai extragere intr-un folder. Apoi copiezi acele fisiere pe stick-ul bootabil.
La instalare o sa iti ceara driverul si atunci ii dai browse si selectezi folderul de pe stick unde ai copiat acele fisiere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi, dar esti asigurat ca iti citeste portul USB?
Eu iti spun ca eroarea asta este doar ca nu citeste STICK-UL, si asta datorita faptului ca nu functioneaza USB 3.0 cred in cazul tau, s-ar putea si 2.0 dar nu sunt atat de sigur pana nu il inserezi tu.
Da-mi raspuns dupa ce ai citit si ai facut ce am zis.
Numai aberatii observ pe aici, cu hdd ca nu citeste, ca bios ca nu-s cum.
Tu asigura-te ca functioneaza stick-ul usb si portul usb al laptopului, incearca-le pe toate, mai apoi fa windowsul bootabil cu rufus pentru stick.

| robytoby a răspuns:

Te contrazic, nu este singura metoda. Iti trebuie un adaptor cum este cel de aici
http://www.pcgarage.ro/adaptoare/logilink/au0006d/
si o unitate optica de desktop. Intri in BIOS si alegi de la Boot Sequence, unitatea
optica. Mai de parte te descurci daca ai un CD cu Windows.

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te la pozele pe care le-a pus el.El booteaza deja de pe stick-ul usb.I se blocheaza instalarea fix inainte de a partitiona hdd-ul. Tocmai pentru ca este setat ahci in bios si are nevoie de driver.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WxRo):

Nu te pot contrazice, poti avea si tu dreptate, dar in aceste cazuri sincer, booteaza cam orice stick in porturi, pana la etapa asta, iar cazurile intalnite de mine au fost ori portul usb 3.0 nu este instalat, si a functionat in 2.0, ori windowsul nu era unul functionabil. Poate sa fie si partea cu AHCI in bios.

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Robert eu din ce vad in poza eu asta-mi dau seama. Ca e fix inainte de pasul cu partitionarea. Eu i-am explicat ce sa faca ca sa puna driverul pe stick acum...
Mai poate sa puna hdd-ul pe ide din bios dar pierde un pic pe partea de performanta.

| gelu1970 a răspuns:

Formateaza hdd

| timilian90 explică:

Am pus driverele alea pe stik si nu le gasesc cand dau browse. Nu mi le arata.