| beea8o8 a întrebat:

Am incercat sa fac un program in Code Blocks dar nu merge.De fiecare data imi apare:
The compiler's setup (GNU GCC Compiler) is invalid, so Code::Blocks cannot find/run the compiler.
Probably the toolchain path within the compiler options is not setup correctly?!
Goto >"Settings-Compiler and >debugger...-Global compiler >settings-GNU GCC >Compiler-Toolchain executables" and fix the compiler's setup.
Skipping...

Ce ar trebui sa fac? sad Funda!

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Cum ai instalat code blocks? De pe siteul lor, de la downloads? Ai ultima versiune?

| sltlp a răspuns:

Vezi ca nu e setat compiler-ul.
Cand ai instalat codeblocks, cred ca ai ales varianta fara compilator. Incearca sa pui varianta cu tot cu compilator: http://sourceforge.net/....../download. Daca face tot asa, mergi la setari si setezi locatia compilatorului manual(dar cred ca e prima varianta).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai un compilator instalat? daca da l ai setat?