| Samariteanul a întrebat:

De ce imi apare aceasta eroare cand lucrez in Code::Blocks :Incepator - Debug": The compiler's setup (GNU GCC Compiler) is invalid, so Code::Blocks cannot find/run the compiler.

Probably the toolchain path within the compiler options is not setup correctly?! (Do you have a compiler installed?)

Goto >>"Settings-Compiler...-Global compiler >settings-GNU GCC >Compiler-Toolchain executables" and fix the compiler's setup.

Skipping. Putin ajutor, va rog.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Code::Blocks e doar un IDE, ca sa rulezi cod c/c++ ai nevoie si de un compilator. Ai instalat asa ceva?

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

Nu,din pacate.Cum as putea sa-l instalez si cata memorie ar ocupa?

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Iti cauti un compilator compatibil cu Code Bloks si il instalezi.
Habar nu am cata memorie ocupa, cativa mega acolo.

Sau cauti o suita de programe care are si ide si compilator, cum ar fi Visual Studio C++ Express

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

Ok,dar cum adica caut? Caut sa-mi descarc de pe internet sau ma costa bani? Nu tin asa mult la programul asta ca sunt pe bio-chimie si lucrez numai cand primesc tema la info, dar la o ora pe saptamana iti dai seama...insa fratele meu e la mate-info si l-am descarcat pentru el ca sa-l ajute, insa nu a mers.

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

Omule,te rog mult sa ma crezi..am intrat pe pagina ta si erau mai multe de descarcat...am incercat cu 2 si n-au mers ca cica erau invalide.Am reinstalat Code:Blocks de 2 ori si tot nimic...am pierdut 2 ore degeaba.Te rog sa-mi trimiti un link cu un ''copiler'' care sa fie si valid si gratis pentru ca nu-mi permit sa dau bani.

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

Un copilator pentru programul ala vechi: Xpe pe care-l folosesc...***

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Se numeste compilator, si ti am dat frumos link cu explicatii despre cum se instaleaza si cum se seteaza in CodeBloks. Nu e nimic cu bani acolo, doar un pic de citit... pentru cine vrea

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

Chiar am citit si am dat sa se instaleze, dar nu merge!

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Lool, nu ai fost in stare sa instalezi un compilator si imi consideri raspunsul nefolositor. Amuzant.

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

De instalat le-am instalat, dar problema e ca nici unul nu e valabil.Mersi pentru ''ajutor''...