| CocoCosmin97 a întrebat:

Am o intrebare in domeniul IT, am o placa video Ati Radeon x1300/1550 de 256 Mb ddr 2, vreau sa o schimb cu una de 1 G sau 2 ddr 3-5 pot face schimbare fara complicati sa nu se potriveasca! avand pc-ul asa : Procesor : Pentium dual core E2160 1,8 bus 800 1M, placa de baza biostar via p4m900,Fsb 1066 4x, usb2.0 :sursa deluxe switchng power supply model atx 450w p4! Astept raspunsuri bune si folositoare!

Răspuns Câştigător
| IulianDornianu61 a răspuns:

Depinde de slotul placii video. Pe PCI-express 16 iti merge orice placa video noua. Problema intervine la viteza de lucru a placii. Iti dai seama ca nu va putea lucra placa video ca pe un sistem cu I7-6700k cu acele componente. Evident jocurile vor fi influentate in mare parte de placa video. Merita sa treci, spun eu, pe o placa video mai buna. Totusi iti recomand sa nu cheltui multi bani avand in vedere configuratia ta. As cheltui maxim 250 de lei. Daca vrei sa o pastrezi pentru un viitor sistem, atunci poti sa iti iei si una de 1500 de lei. Ideea este ca placile video cu slot PCI sunt compatibile toate intre ele.