| clau1093 a întrebat:

Am o problema cu monitorul : nu mi se mai aprinde. Am schimbat rezolutia si se pare ca nu o suporta pc-ul si de atunci nu mi se mai aprinde daca intru in windows normal. am dat restart si am intrat in safe si merge. Dar nu stiu ce pot sa-i fac sa mearga windowsul normal. Pur si simplu se aude sunetul acela cand se aprinde si in rest e negru desktopul, nici macar sageata nu se vede. Dau fundaaaaa!

7 răspunsuri:
| AlexC a răspuns:

Reinstaleaza windowul cu un cd bootabil. Driverul de la placa video video se instaleaza singur, iar rezolutia se va seta singura (pentru sp3+).

| clau1093 explică:

Dar as vrea sa stiu daca pot sa-i fac ceva fara sa reinztalez windowsul.

| brandiburu a răspuns:

Deschide carcasa, scoate bateria de BIOS, atinge cu o surubelnita pentru 1-2 secunde contactele din locasul unde era bateria de BIOS (ca sa fii sigur), pune bateria la loc si reporneste PC-ul.

Apropo, scoate cablul de alimentare de la unitate.

| monstrulet a răspuns:

Din safe mode pune o rezolutie care o suporta monitorul. Sau dezinstaleaza driverul video. Nu e nevoie de format neaparat.

| babyblue23 a răspuns:

Buna Claudia.Am avut si eu aceeasi problema.Placa video e de vina.Probabil e arsa.Iti poti lua una.Nu sunt foarte scumpe.Preturile incep de la 30 lei in sus. Tebuie sa o instalezi si gata. Bafta

| clau1093 explică:

Babyblue nu cred ca e arsa placa pentru ca in safe mod merge. De cand am schimbat rezolutia mi-a aparut un mesaj ca nu o suporta pc-ul si de atunci se vede desktopul negru. Avand in vedere ca apare cand se incarca windowsul.

| clau1093 explică:

Am reusit cu System Restore. Pentru mai multe informatii accesati linkul : ...ystem.html