| Keyrex a întrebat:

Am o problema cu monitorul si as avea nevoie de niste ajutor.
P.S. Monitorul este conectat la laptop prin VGA
Problema:
https://imgur.com/a/0NV6dRj

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema dungilor se datoreaza calitatii proaste a cablului video (nu are inele de feritapentru filtru si /sau este prea lung).
Incearca cu un alt cablu video, preferabil sa nu aiba mai mult de 1.5m si sa aiba si "bilute" (filtre) pe ambele capete, in apropierea mufelor.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Nu imi dau seama exact, din poze pare ca dungile alea apar in zone diferite de monitor si nici nu sunt peste tot.

Primul pas: verifica cablul. Scoate si baga iar mufa si la monitor si la placa video. Apoi da un reset default settings la monitor. La final, instaleaza driver-ul curent de placa video.

Daca ai posibilitatea, pune monitorul pe alt sistem sau conecteaza-l la un laptop si scoate imaginea pe el sa vezi cum e.

Eu suspectez o problema de driver.

| DeyCj a răspuns:

Contacte imperfecte, rezoluție aleasă incorect.
Verifică dacă cablul VGA este de calitate (arată așa ceva https://bitly.com/#).
Verifică dacă rezoluția monitorului secundar corespunde cu cea a monitorului ce l-ai conectat la laptop(de exemplul monitorul conectat este de 19' și are o rezoluție de 1928 X 768, care la setările celui de al doilea monitor trebuie să apară așa)
Asigură-te că pinii de conectare nu sunt uzați.
Dacă miști de mufele de conectare și imaginea se îmbunătățește atunci aceasta ar fi problema.De rezolvat numai în service se poate.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil drivers. Cel mai simplu e sa verifici toata conectica.