| curiosul122 a întrebat:

Aveti o idee de ce se vede asa monitorul? https://imgur.com/a/YEpsUmk

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pe screenshot imaginea este normala, iar "pe viu" se vede verde, atunci problema este lipsa culorii rosii si/sau albastru PE monitor.
Mai mult ca sigur, ai monitor conectat prin cablu VGA. iar mufa de la calculator sau de la monitor nu face perfect contact la toate piciorusele.

Scoate pe rand ambele mufe, verifica daca nu este vreun piciorus indoit, dupa care baga mufa inapoi pana la tampobare completa. Cu cele doua suruburi ale mufei fixeaz-o.

Daca nu ajuta, incearca si cu un alt cablu video, eventual conecteaza monitorul la alt calculator.

Daca tot nu functioneaza cu culori normale sau daca mufele sunt HDMI, atunci ai o posibila defectiune la monitor.

| darrio2007 a răspuns:

Inchide fereastra respectivă.

| DoarAlin a răspuns:

Cum adica? Nu inteleg ce ar trebui sa vad?

| curiosul122 explică (pentru DoarAlin):

Pe poza nu se vede, la mine se vede monitorul verde total

| DoarAlin a răspuns (pentru curiosul122):

Verde? Mi s-a mai intamplat si mie. Apoi mi se stricase. Incearca sa scoti toate cablurile din el, apoi baga-le inapoi. Nu stiu ce sa zic... Mie atunci mi s-a stricat imediat, poate tu nu vei avea acelasi ghinion.

| 20Hertz a răspuns:

Cred ca ai probleme la cablul care intra in monitor. La mine face figuri si se face albastru deschis daca nu pun cablul intr-o pozitie anume. Verifica ambele mufe de la ambele capete, incearca sa misti de ele sa vezi daca e vreo schimbare.