| Eu_Vasile_1963 a întrebat:

Am o telecomanda VIVANCO UR2 universal controller si nu stiu cum sa pornesc televizorul cu ea. Va rog sa ma ajutati. Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU orice telecomanda universala functioneaza cu ORICE televizor!
O telecomanda universala functioneaza doar cu o gama de televizoare (sau alte aparate) a caror coduri corespund.
Telecomenzile "universale" trebuie programate inainte de folosire si dupa schimbarea bateriei.
Modul de programare si codul necesar pentru a functiona cu un anumit model de televizor sunt date in cartea tehnica a telecomenzii.
Daca n-ai primit cartea la cumparare, atunci trebuie sa vizitezi pagina corespunzatoare de pe site-ul producatorului.

| darrio2007 a răspuns:

Vezi pe capacul din spate al televizorului ca este un cod. Daca il regasesti in manualul tehnic al telecomenzii ar trebui sa mearga. Daca nu, ai cumparat-o degeaba.