| RealKing01 a întrebat:

Am pe spatele router ului nume si parola, parola pin si Adresa MAC.
Ce este o adresa MAC?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gugăl zice (doar să citești):

https://www.scientia.ro/......a-mac.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este identificatorul plăcii de rețea

| DeyCj a răspuns:

Adresa MAC este adresa „electronică" a plăcii de reţea.

| PainTech a răspuns:

Fiecare dispozitiv care se conecteaza la retea are o adresa MAC, se foloseste pentru identificarea calculatorului in reteaua locala.

O sa vezi adresa MAC pe telefoane, tabelete, placi de retea, routere, switch-uri, imprimante, etc.

Inainte ca dispozitivul sa primeasca o adresa IP, comunicarea dintre dispozitivul respectiv si dispozitivul care emite adrese IP se face prin intermediul adresei MAC.

| Balalau95 a răspuns:

Este o rata care face MAC big grin

acum serios, calculatoarele NU pot comunica intre ele decat pe reteaua locala, iar fiecare placa de retea are o adresa MAC cu care se identifica unic pe acea retea locala
https://ro.wikipedia.org/wiki/Adres%C4%83_MAC
apoi, peste adresa asta MAC primesc un IP, care apoi le permite sa comunice in afara retelei locale, printr-un router, sau ceva asemanator

| doctorandus a răspuns:

In mod obisnuit adresa MAC nu te intereseaza. Primele trei numere hexazecimale reprezinta producatorul, iar ultimele trei sunt numarul de serie.