| Girly97 a întrebat:

Am primit de la un coleg un fisier cu competentele digitale dar se pare ca Google si Yahoo nu imi permit sa le trimit si celorlalti colegi fisierul. De ce? Fisierul se numeste "Competente Excel 2018.Bat".

6 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Daca e bat nu cred ca e salvat ca excel, daca era excel trebuia sa fie.xls, incearca sa il deschizi si sa il salvezi cu un alt nume si sa aiba terminatia.xls

| Girly97 explică (pentru HadesSs):

Nu stiu, eu nu l-as deschide pana nu aflu parerea unui specialist IT precum colegii mei baieti din clasa.

| JackR a răspuns:

.bat este o extensie care desemneaza fisiere de tip "batch". Fiind fisiere executabile, sistemul de protectie de la Google (sau Yahoo) interzice transferul lor.

| LPCTSTR a răspuns:

Prin Yahoo nu poti trimite fisiere chiar si in arhive, am patit si eu.
Daca are cont Google, intra pe Drive, uploadeaza fisierul(intr-o arhiva de preferat) si iti trimite link-ul.

| Girly97 explică (pentru JackR):

Am incercat sa testez fisierul si cand l-am deschis a aparut o fereastra neagra in care apar tot felul de numere verzi care nu se mai termina... Colegul a vrut sa imi faca rau, nu? Sunt in pericol?

| JackR a răspuns (pentru Girly97):

Greu de judecat, fara sa stim exact despre ce este vorba. Dar, la prima vedere, din descrierea ta, se pare ca da.