| Stefan03 a întrebat:

Am si eu 3 intrebari legate de watercooling pentru procesor:
Pana acum am avut un cooler stock de la Intel si nu prea stiu de ce am nevoie pentru a-l schimba cu un cooler pe lichid.
1. Cand il demontez si il pun pe cel pe lichid trebuie sa aplic din nou pasta termo-conductoare?
2. Cum merge treaba cu lichidul? Trebuie schimbat? Altceva de facut?
3. Ce coolere pe lichid mi-ati putea recomanda? (nu foarte scumpe daca se poate, dar de calitate. Procesorul meu este un Intel i3-9100F 3.6GHz) Va pot da si alte informatii referitoare la componente daca trebuie! Multumesc de ajutor

4 răspunsuri:
| CopiluProblema a răspuns:

1 Da, trebuie sa cureti pasta veche si sa o aplici pe cea noua, care de obicei vine deodata cu watercooleru
2 Daca iti iei un cooler aom, acelea vine deja cu lichid si ansamblate, doar sa fii sigur ca ai unde sa il montezi in carcasa si sa fie socketul compatibil
3 iti recomand orice este compatibil pentru procesorul tau de la master cooler, sunt ieftine si bune. Cu cat este mai mare si mai multe ventilatoare, cu atat mai bine, dar tu ai un procesor care nu degaja asa multa caldura, deci nu trebuie sa investesti prea mult. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de racire cu apa pentru procesorul ala, daca vrei tu, de fita, pune-ti dar nu e nevoie, mai bine iti iei ceva racire pe aer premium.

| edit28 a răspuns:

1. Da, insa unele vin deja cu pasta preaplicata.
2. Depinde. Uneori lichidul se va evapora cu timpul si trebuie adaugat de tine ca sa nu ramai fara, dar asta depinde de produs si sistem.
3. Nu ti-as recomanda niciunul sincer. Sunt mai scumpe si la un i3 de 3. 6GHz nu vad de ce ai avea nevoie de water cooling. Mai bine iei unul bun pe aer care este si mai ieftin. Nu pot recomanda nimic pentru ca nu stiu ce carcasa si cati bani ai.
Orice iti iei ai grija la dimensiuni, sa iti incape in carcasa.

| NLS a răspuns:

La procesorul acela nu e nevoie de cooler pe apa.
Daca totuși, ai pitici pe creier, îți vei lua un AIO, adică un circuit inchis, doar pentru procesor, ce vine cu tot ce e nevoie, de la pasta (de obicei e deja preaplicata pe block) la radiator și ventilator.
Am scris la singular, pentru ca la acel procesor nu ai nevoie de radiator dublu sau triplu, ajunge un ventilator.
Condiția e sa fie de calitate, altfel poți sa ai și 69, ca nu vor raci pe măsura prețului plătit.
Iar firme de calitate sunt 2: Corsair (seria H) și NZXT (seria Kraken).

Lichidul nu se schimba la AIO uri, circuitul e închis la majoritatea modelelor.
Daca faci un sistem de răcire custom, atunci da, trebuie schimbat după un timp (1-2 ani) din cauza depunerii de piatra și alte reziduuri.