| AlexGeorge12345678 a întrebat:

Am si eu o problema cu PC-ul.Am pornit pc-ul si acum face zgomot. Inainte nu avea nici un fel de problema.Din ce cauza?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Când i-ai făcut ultima dată revizia? happy
Problema pare să fie de la acumularea de praf pe sistemul de răcire al calculatorului.
Dacă acel zgomot se aude din spate, atunci e de la ventilatorul sursei de alimentare.
Dacă zgomotul se aude din mijloc-interior, atunci e de la ventilatorul CPU(procesorului)
În ambele cazuri se procedează la îndepărtarea prafului și ungerea ventilatoarelor calculatorului.
Ca recomandare:
NU folosi spray cu aer comprimat dacă- ți mai trebuie radiatoarele de la chipseturi și procesor.
NU folosi ulei de gătit de-ți mai trebuie ventilatoarele de la procesor, carcasă și PSU(sursa de alimentare).
NU folosi șurubelnițe neconforme, dacă-ți mai trebuie șuruburile calculatorului
NU folosi mâinile libere ci folosește mănuși, de vrei să previi descărcările electrostatice pe piesele calculatorului.

2 răspunsuri:
| Timofte_Cristian_1988 a răspuns:

Sa nu foe sursa, deschide carcasa si incearca sa identifici zona de unde vine zgomotul.

De obicei o sa fie unul dintre coolere (adica o piese ce se misca) de la sursa, CPU sau placa video

| Kawaii123 a răspuns:

Stiu ce e, am avut si eu la laptop.E pentru ca trece de la o temperatura rece la una calda, si e de la ventilator. Am adus eu odata laptopul de afara si l-am aprins.M-am speriat ca facea un zgomot, dar am aflat ca trebuia sa il las sa se incalzeasca.

Nu e nimic grav.