| AnDrEw123 a întrebat:

Am u calculator si a stat toata iarna intr-o camera in care nu a fost facut focul.Cand l-am aprins se auze un bazait acum nu se mai aude, dar merge cam greu...Ce trebuie sa fa? S-a intamplat ceva cu el

Răspuns Câştigător
| RaduMihaiRadu a răspuns:

Ai 2 optiuni:
1) Ventilatoarele au acumulat praf pe paletaj si produc un harait cateva minute dupa ce pornesti pc-ul si dupa se opreste haraitul. Daca haraie tare ar trebui schimbate
2) Platanele la HDD s-au *** si ai sanse cat de curand sa pierzi toate datele din PC

1 răspuns:
| tpuuser999 a răspuns:

Cam asa se intampla cu toate calculatoarele mai "in varsta" care au stat la frig, incep sa faca galagie coolerele de la sursa sau de la procesor. Nu-i nimic grav si zgomotul inceteaza la cateva minute dupa pornire, cand se incalzeste.

S-ar putea sa mearga la fel de repede ca inainte, doar ca tu nu iti mai amintesti. Daca ti-a bipuit la prima pornire ceva cu "Press F1 to load setup defaults", atunci n-ar strica sa intri in BIOS si sa-l dai pe "Optimzed Defaults" sau sa-l treci anumite setari de pe "safe" pe "performance" (dar aici trebuie sa stii ce faci).