| Blastphemy a întrebat:

Am un jaf de calculator cu Windows 10 Pro. Dacă i-aș da downgrade la Windows 7 m-ar ajuta la performanță? Pe unitate e un abțibilt „Designed for Windows XP" (cine-l mai folosește lol).

Răspuns Câştigător
| Cronos126 a răspuns:

Probabil ca da. Daca consideram ca windows 10 e bun in special pentru companii si windows 7 e cel mai bun eu zic sa iti faci downgrade. Eu folosesc windows 7 si e foarte bun dar inainte de a face downgrade fa un restore point in caz de ceva.

Răspuns Apreciat de Editori

Daca e destinat pe XP ii pui XP. De la Windows Vista in sus incepe consumul de resurse, mai ales pentru calculatoarele vechi. Daca iti merge Windows 7 perfect, iti va merge si 10. Daca Windows 10 iti merge perfect iti va merge la fel si 7. Am avut si eu Windows 10 pe calculatoare din astea si mergea praf. Daca nu vrei sa folosesti XP exista Linux. Lubuntu si Linux Mint merg perfect pe calculatoare vechi.

6 răspunsuri:
| alex055 a răspuns:

De ce nu ai folosi windows xp? Faci aceleasi lucruri si pe xp...

| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca ti-ar merge mai bine cu xp.
daca tot vrei w7 alege versiunea starter.
o alta varianta e sa ii pui Chrome OS.

| HazelEyes77 a răspuns:

Update-ul la sistemul de operare nu ajuta deloc, componentele fizice influenteaza aproximativ 80% din performanta acelui pc. Mai bine, cumpara un sistem desktop mai performant si astfel iti rezolvi singur problema!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Foloseste Linux. Este mult mai rapid si este usor de lucrat pe el.

| Blastphemy explică (pentru Salontanul):

Folosesc multe programe care nu suportă Linux.

| Blastphemy explică (pentru HazelEyes77):

Downgrade... mă rog, îmi instalez înapoi Windows 7 că n-am făcut backup ca să dau chiar downgrade.