| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop HP care daca il pun la incarcat imi arata 0% Available (Plugged In, not charging) si imi palpaie ledul intermitent rosu-alb. E din cauza ca e bateria prea uzata sau din alte motive? Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Altă baterie. S-a dus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Celulele bateriei au cedat. Trebuie înlocuită!

| octav005 a răspuns:

Sigur bateria este moarta. incearca cu alta baterie

| octav005 a răspuns:

Schimba bateria

Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul tau sesizeaza ca ai bagat mufa de la incarcator, dar bateria nu se incarca.
Acesta se intampla cand INCARCATORUL nu primeste curent de la priza sau este defect.

Nu bateria este de vina. Pentru confirmarea mea, poti scoate bateria din laptop si tot nu va functiona.
Laptop-ul ar trebui sa functioneze si cu bateria scoasa, dar fara curent de la incarcator acesta nu va porni.

| KanameKuran a răspuns:

Una sau mai multe celule din baterie nu mai functioneaza la parametri normali, iar pentru a preveni orice dauna asupra laptopului atunci cand este rulat pe baterie, laptopul refuza sa o incarce. Poti incerca sa pui bateria in congelator, pentru cateva zile (in punga inchisa ermetice, fara aer inauntru ei). Dupa 48-72 de ore la congelator, scoate bateria si pune-o undeva in camera sa-si revina la temperatura normala (las-o tot in punga inchisa ermetic pana simti ca nu mai e rece la atingere). Scoate-o din punga si mai lasa-o pana a doua zi. Asigurate ca e uscata si incearca sa o pui din nou la laptop. Daca tot nu merge, va trebui sa cumperi una noua.