| Kikoo a întrebat:

Am un laptop si nu l-am folosit de 3-4 zile, iar cand l-am pornit bateria lui era la 0% (cand il oprisem avea 60%). Acum se incarca normal. Mi-ar trebui o baterie noua?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai verifica in timp si ai grije ca la inchidere sa-l inchizi cu shut down si nu cu butonul de pornire.

| AlexNab0k0v a răspuns:

Nu cred că ai nevoie de o baterie nouă...cel puțin nu încă. Intră în Device Manager (Click drept pe My computer -> Properties -> Device Manager), fă expand la secțiunea Batteries și dă click drept și Uninstall la Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery). Apoi vezi pe meniul vertical care zice Scan for Hardware changes. Astfel își va face un update la indicatorul tău de baterie. Nu-l mai închide cu Power button, ci dă-i shutdown din OS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a intrat in sleep si s-a consumat treptat. Da-i shutdown normal, fara hibernare fara sleep, chiar daca in hibernare la mine tine intre 5-7 zile si in sleep mi se duce la 0% in 6 ore.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu l-ai oprit complet, doar l-ai pus in standby, cand consuma (dar mai redus).

La sectiunea Energy saving este posibilitatea sa alegi modul de functionare la apasarea butonului de pornire. Alege hibernare sau oprire completa (shutdown).