| Kikoo a întrebat:

Am un laptop si nu l-am folosit de 3-4 zile, iar cand l-am pornit bateria lui era la 0% (cand il oprisem avea 60%). Acum se incarca normal. Mi-ar trebui o baterie noua?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai verifica in timp si ai grije ca la inchidere sa-l inchizi cu shut down si nu cu butonul de pornire.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu l-ai oprit complet, doar l-ai pus in standby, cand consuma (dar mai redus).

La sectiunea Energy saving este posibilitatea sa alegi modul de functionare la apasarea butonului de pornire. Alege hibernare sau oprire completa (shutdown).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a intrat in sleep si s-a consumat treptat. Da-i shutdown normal, fara hibernare fara sleep, chiar daca in hibernare la mine tine intre 5-7 zile si in sleep mi se duce la 0% in 6 ore.

| AlexNab0k0v a răspuns:

Nu cred că ai nevoie de o baterie nouă...cel puțin nu încă. Intră în Device Manager (Click drept pe My computer -> Properties -> Device Manager), fă expand la secțiunea Batteries și dă click drept și Uninstall la Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery). Apoi vezi pe meniul vertical care zice Scan for Hardware changes. Astfel își va face un update la indicatorul tău de baterie. Nu-l mai închide cu Power button, ci dă-i shutdown din OS.