| gaby140 a întrebat:

Am un laptop vechi Dell latitude d505. Are doua sloturi pentru RAM. Unul din ele este gol, iar in celalalt este o placa de 256 Mb pe 333 Mhz DDR1. Intre timp am primit de la cineva o placa de 512 Mb, 333 Mhz DDR1. Pot sa o pun in slotul liber fara riscuri ca sa aiba laptopul meu vechi 768 Mb RAM sau doar sa inlocuiesc placa de 265 si sa ramand la 512 Mb?

Răspuns Câştigător
| Hitback a răspuns:

Pentru un echilibru Bun ai avea nevoie de 2 plăcuțe la fel. Dacă ai posibilitatea pune ambele placute. In timp dacă nu se comporta bine plăcuțele o scoți pe cea de 256mb.

3 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Pentru siguranta, lasa doar placuta de 512 ram. E mai bine decat 265 in orice caz

| CPAElites a răspuns:

Nu te lua dupa trolli de mai sus.
Poti adauga linistit si placa de 512 mb, nu va exista nicio problema!

| dannyel86 a răspuns:

Eu spun ca laptopul duce si 768 mb fara probleme. Nu are cum sa afecteze, cu atat mai mult cu cat e acelasi tip de memorie (ddr1), cu aceeasi frecventa (333 mhz).
Daca puneai, de exemplu, 4 gb de memorie ram, atunci poate discutam altfel.
Daca apar totusi probleme, ramai cu cea de 512 mb in laptop.