| AngieSutru a întrebat:

Am un laptop Laptop DELL Latitude E6500 luat din Franta la mana a2a este foarte bun laptopul. Dar intrebarea mea este unde pot gasi incarcator pentru el? Cel pe care l-am primit cu tot cu laptop s-a stricat. Daca ma duc in magazinele Altex sau Carrefour pot gasi incarcator pentru el?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sigur găsești. Ia laptopul cu tine la magazin și verifici apoi cumperi

| EmYyYEmilian a răspuns:

Am eu modelu asta de laptop, daca vrei ti-l dau cu tot cu incarcator la 800 de lei

| Question101 a răspuns:

Stiu ca intrebarea e de peste un an, dar poate va ajuta pe cineva cand o va gasi pe TPU. NU! Nu vei gasi incarcator de DELL in Carrefour/Altex/Flanco. Incarcatoarele de Dell au inauntrul lor un ID chip, care este detectat de bios (acest id chip contine informatii cu privire la puterea adaptorului, modelul, etc). Chiar daca iei un adaptor generic din Flanco/Altex/Carrefour si se potriveste mufa, in bios adaptorul va aparea ca unknown adapter type, si o sa iti fie limitat procesorul la 0.5/0,8ghz/0. nu stiu cat si laptopul iti va merge foarte incet. Nu e bun adaptorul de la magazin? NU, e perfect, dar Dell vrea sa isi stoarca clientii de bani, si de aceea leaga id chip-ul printr-un cablu facut sa se rupalaughing) La doi ani alt adaptor si tot asa... daca e si din ala de wati multi...bum 3 milioane.