| Iulian_Pavaloaia_1994 a întrebat:

Am un sistem Trust 2.1 si am urmatoarea problema: Ledul de la soobwoofer se intrerupe iar cand se intrerupe ledul se intrerupe si melodia.Cand e volumul dat pe incet, melodia nu se intrerupe dar becul tot se intrerupe.Multumesc!

2 răspunsuri:
| CiobAnu_Edy_1997 a răspuns:

Schimbai siguranta de la bufar daca nu ai vezi ca ai un condensator in el pe duca si se arde

Bula
| Bula a răspuns:

Undeva ai un contact defect, la alimentare.
Led-ul indica prezenta curentului de la priza, dar condensatoarele de fiştraj mai pot tine suficient curent sa mai functioneze slab amplificatorul, pe durata scurta.
La volum mare, acele condensatoare se descarca mairepede in lipsa curentului de alimentare, astfel intrerupandu-se si sonorul.

Deci, trebuie sa cauti un contact sau lipitura rece d-inainte de condensatoarele de filtraj de la amplificator, pana la priza din perete inclusiv.

Verificarea se poate face cu un aparat de masura sau cu o sonda de control cu Led, de catre un electronist priceput.