| HACKERprogamer123 a întrebat:

Ar merita sa schimb un procesor Intel Pentium J3710 @ 1. 60GHz cu unul Procesor Intel Kaby Lake, Pentium Dual-Core G4560 3.50GHz box

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

J3710 este socket 1170.
G4560 este socket 1151.

Ca sa schimbi unul cu altul trebuie sa schimbi si placa de baza.

Asa, G4560 este mai bun ca performanta decat J3710 (sunt arhitecturi diferite, primul e Core orientat spre performanta, al doilea e Atom orientat spre consum redus de energie).

| Superior a răspuns:

100%,e o diferenta colosala.
Dar trebuie sa iei in calcul ca trebuie achizitionati RAMi noi DDR4 si o placa de baza cu socket 1151
Ceva mai bun ar fi https://www.pcgarage.ro/......37ghz-box/ care e cu 5-10 lei mai scump ca G4560, dar este mai nou, mai economic si ceva mai rapid.