| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

AS vrea sa schimb diferite componente din pc, deocamdata am GeForce Nvidia 720, Intel Core i2, 2 GB rami si as vrea sa schimb ori procesorul, ori ramii. Ce sa iau? Procesor: Procesor Intel® Pentium® Kaby Lake™ G4600, 3.60GHz, 3MB, Socket 1151, Box. sau rami: Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz CL14 Dual Channel Kit. Care m-ar ajuta mai mult in gaming? Care mi-ar creste fps-urile, iar alegerile prietenilor mei sunt bune? Pareri? Cam cu cat m-ar creste in fps-uri si ce ar duce?

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu există procesor i2.
Posibil ca placa ta de bază să nu suporte DDR4, doar DDR3 sau DDR2.

Mai întâi verifică componentele. Spune-mi ce procesor ai mai exact și ce placă de bază ai. Ar fi suficient să îmi spui procesorul.
Baretă DDR4 de 1 sau 2GB nu există așa că e clar că placa ta de bază nu suportă DDR4.

| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Intel(R) Celeron(R) CPU E3300 @ 2. 50GHz 2. 49GHz

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Petrisor_Mihai_Mangu_2002):

Placa ta de bază suportă numai procesoare socket 775. Pentium G4560 este pe socket 1151.
Nu pot să îmi dau seama acum dacă placa ta de bază este cu DDR2 sau DDR3. Dar în orice caz, nu poți folosi DDR4.

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Ar trebui schimbat procesorul, dupa care memoria ram dar nu ce as crede eu sa pui de 8 gb ddr4, te poti uita in pc si vezi ce slot de memorie ai mai sigur si ce ddr, la fel si cu procesorul sa fi mai sigur descarca si tu programe sa iti dea raspunsuri mai rapide si exacte, eventual de nu sti ce componente ai pc