Întrebare recomandată | firu a întrebat:

As dori sa impart o imagine in patru ca sa fac un tablou din 4 bucati 50/70. Cunoasteti un program ca sa faca asta fara sa piarda din claritate?

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Calitatea se pierde oricum, cu orice program, daca o imagine de rezolutie mica se tipareste la dimensiuni mari. Daca poza initiala are rezolutie mica, atunci acea imagine fiind marita la suprafata de 4 x 50x70cm patrati, e foarte posibil sa se vada cu o claritate mai redusa. Totul depinde de rezolutia pozei initiale. Tabloul va avea 40 x 55 inch patrati. Un minim de rezolutie ar fi 100 ppi, deci imaginea ar trebui sa aiba 4000x5500pixeli = 22Mpixeli.
Depinde si de imagine, ce e in ea, daca poate fi prelucrata putin.
Orice editor de imagini poate fi folosit. Merge si cu IrfanView, merge si cu PhotoScape cu functia splitter, Jask Paint Shop Pro si trebuie sa mai fie si altele. Deci ideea ar fi sa se imparta imaginea in 4, nu se pierde, dar nici nu se castiga in claritate. Se poate folosi functia crop sau decupare.