| Hallowrobert a întrebat:

Mi-as dori ca din septembrie sa ma apuc de invatat pentru admiterea la facultatea de medicina generala Iasi. Voiam sa imi sugerati cum sa ma impart in a invata pentru ea, daca cumva cunoasteti aplicatii sau ceva de genul care te poate ajuta sa te tii de un program. Cer asta pentru a ma autostimula si a invata, ca sa ma tin de program si sa nu o mai las de la o zi sau alta.

6 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Du-te la meditatii,altceva n-ai ce sa faci,acolo iti va da sa inveti o gramada si crede-ma ca numa de asta te vei ocupa. Ocupa-te de scoala de luni pana vineri, adica in fiecare zi imediat cum ti se preda la o materie precum geografia, istoria sa inveti in ziua aia, si faci asa la fiecare materie, fa-ti temele in ziua respectiva.Nu lasa tot pe weekend, weekend-ul fa-ti-l ca sa te ocupi de biologie si de chimie, alocati timp, eu imi aloc cate 5 ore pentru biologie si 2 pentru chimie,la meditatii primesc mai mult la bio de invatat decat la chimie,deci mai mult timp aloc biologiei, dar atentie NU neglijez chimia. Sper ca te-am ajutat
Fara meditatii nu prea ai cum sa reusesti, numa daca esti ambitios in fire, eu nu-s atata de ambitioasa, dar ma stradui sa invat cat mai mult si incerc sa-mi pun ambitia.

| Hallowrobert explică (pentru Vikaa):

Eu stau un an pe tușă. Eu chimia o stapanesc temeinic, adica imi iese grilele cam 90% la ea. Biologia imi este dusmana. Adica nu stiu cum sa invat deoarece inaintand in materie, parca tot uit din urma si ma simt vinovat sa mai inaintez din cauza asta. Meditatii fac la chimie de un an, caci daduseram si bacul, iar la biologie din septembrie incep.

| Vikaa a răspuns (pentru Hallowrobert):

Ahh,sfatul meu urmator este ca dupa ce inveti un nou capitol, nu lasa de izbeliste capitolul anterior, e si normal sa uiti, uite, eu fac meditatii la bio din a 10-a,crede-ma ca-mi venea greu sa retin toate capitolele,la fiecare capitol nou invatat ca la carte,repetam cele vechi,e ceva firesc sa uiti,repetitia e mama invataturii cum s-ar zice, repeta zi de zi capitolul sa-ti ramana in cap, lucreaza grile, cat mai multe, eu lucrez pe zi 5-6 grile.Tu daca acum stai pe tusa inseamna ca esti cu timp berechet,deci la bio cand iti preda sa zicem ora asta,cum ajungi acasa,te pui si mananci sa fi cu stomacul plin si te apuci si inveti,lasi calculator si telefon si te apuci si inveti serios,si pana la urmatoarea ora de meditatie tot repeti si repeti si repeti continuu,mai faci si pauze,altfel e imposibil,urmatoarea lectie predata o mananci pe pita ca pe prima,dupa ce o inveti ca la carte o repeti pe cea anterioara si noua lectie. Daca nu repeti e firesc sa uiti.
Sper ca visul tau de a intra la medicina sa se indeplineasca, dar sper ca nu te superi ca intreb, in ce oras vrei sa dai ca si asta e important, ca in unele orase e mai usor, in altele nu.

| Hallowrobert explică (pentru Vikaa):

Am scris chiar in intrebare. La Iasi. Tu?

| Vikaa a răspuns (pentru Hallowrobert):

La Iasi e mai grea admiterea, unde ar fi mai usoara este la Tm, eram obosita =D

| Hallowrobert explică (pentru Vikaa):

Nu as da nici mort la Timisoara. Acolo se intra doar cu grilele stiute. Mi se pare prea dezonorant